Читај ми!

Veštak: Iz dve masovne grobnice kod Prijedora ekshumirane 604 osobe

U nastavku haškog procesa Ratku Mladiću, veštak optužbe Tomas Parsons posvedočio je da su iz dve masovne grobnice kod Prijedora ekshumirana tela ukupno 604 osobe, za koje tužioci tvrde da ih je 1992. ubila Vojska Republike Srpske.

Tomas Parsons, forenzički direktor Međunarodne komisije za nestala lica, precizirao je da su iz grobnice u rudniku Tomašica 2013. ekshumirani posmrtni ostaci 385 osoba, prenosi Beta.

Na obližnjoj lokaciji Jakarina Kosa prethodno su bili pronađeni posmrtni ostaci 211 osoba, rekao je Parsons.

Iz grobnice na Jakarinoj Kosi izvađeni su i delovi tela 99 osoba čiji su glavni posmrtni ostaci ekshumirani iz Tomašice, što pokazuje da su tela iz rudnika bila premeštana u Jakarinu Kosu.

Sve je to utvrđeno DNK analizom, kojom je identifikovana i ogromna većina od 596 žrtava. Samo za osam posmrtnih ostataka ekshumiranih iz Jakarine Kose nije mogao biti utvrđen identitet, zbog nedostatka DNK uzoraka za poređenje, dodao je Parsons.

U unakrsnom ispitivanju, Mladićev branilac Miodrag Stojanović nastojao je da validnost rada Međunarodne komisije za nestala lica, dovede u pitanje činjenicom da su na uzimanju DNK uzoraka radili i patolozi i antropolozi iz BiH, koje nisu zaposleni u toj komisiji.

Parsons je peti svedok u ponovo otvorenom dokaznom postupku Tužilaštva o masovnoj grobnici u rudniku Tomašica.

Tužioci će, kako su najavili, pred sudije izvesti ukupno šest veštaka i sedam svedoka o činjenicama, a u spis će uvesti 60 dokumenata.

Prema optužnici, koja ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, generala Mladića tereti za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, Prijedor je jedna od opština u kojima je taj progon imao razmere genocida.

Muslimane pokopane u rudniku Tomašica, po tužiocima, snage Vojske Republike Srbije ubile su u selima oko Prijedora, s proleća 1992. godine, tokom operacija etničkog čišćenja tog područja.

Tužilaštvo bi izvođenje dokaza o Tomašici trebalo da okonča do 22. jula, kada počinje letnja pauza u radu Tribunala. Posle pauze, Mladićeva odbrana nastaviće svoj dokazni postupak.

Optužnica generala Mladića tereti i za genocid u Srebrenici, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce u periodu od 1992. do 1995.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво