Dopis o povratku Šešelja stigao u Ministarstvo pravde

U Ministarstvo pravde Srbije stigao je dopis iz Haškog tribunala o povratku lidera Srpske radikalne stranke i haškog optuženika Vojislava Šešelja u tu ustanovu, rečeno je Tanjugu u tom ministarstvu. Šešelj ponovio da se neće dobrovoljno vratiti u Sheveningen, ali da neće ni bežati.

Žalbeno veće Haškog tribunala zahteva od Vlade Srbije da uhapsi lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i da ga izruči 26. maja, a njegovo zdravstveno stanje to ne može sprečiti, piše beogradski dnevnik Politika.

Kako navodi taj list, prema zahtevu koji je dostavljen Ministarstvu pravde, a u koji je Politika imala uvid, Šešeljevo zdravstveno stanje nije razlog za njegovo neizručenje jer "njegovo zdravlje ne bi uopšte moralo da bude narušeno povratkom u Hag".

U dokumentu piše i da je Šešelj u odgovoru Tribunalu naveo da se nije ogrešio o nalog pretresnog veća da bude pušten na privremenu slobodu, da ne postoji opasnost od njegovog bekstva, da nije uticao na svedoke i da ni jedan svedok nije ugrožen.

Istaknuto je i da je žalbeno veće, pošto je zaključilo da je pretresno veće pogrešilo time što nije povuklo odluku o Šešeljevom puštanju, poništilo odluku pretresnog veća od 13. januara i izdalo nalog da se ona smesta povuče i naloži njegov povratak.

Nalog žalbenog veća nisu potpisala dvojica od pet sudija - Bahtijar Tuzmukhamedov i Kofi Kuelio Afanđe.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić danas je prethodno rekao da će po dobijanju zahteva Žalbenog veća Haškog tribunala za povratak Šešelja u pritvorsku jedinicu Vlada postupiti po zakonu Srbije i u skladu sa međunarodnim javnim pravom.

Šešelj je u petak povodom informacija da do 26. maja, treba da se vrati u Hag izjavio da se neće dobrovoljno predati, ali i da neće bežati.

Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93, prvostepeno veće je na privremenu slobodu pustilo 12. novembra prošle godine iz humanitarnih razloga, radi lečenja.

Apelaciono veće je 30. marta naložilo prvostepenom veću Tribunala koje je sudilo Šešelju, da "smesta" opozove odluku o njegovom privremenom oslobađanju zato što je izjavom da se neće dobrovoljno vratiti u Tribunal prekršio jedan od dva osnovna uslova za ostanak na privremenoj slobodi.

Raspravno veće predsedavajućeg Žan-Kloda Antonetija nije, međutim, postupilo po nalogu Apelacionog veća, već je 10. aprila od lekarskog tima koji Šešelja leči u Srbiji zatražilo dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju. Kako je zatim saopštio sekretarijat Tribunala, Šešelj je odbio da tu dokumentaciju dostavi sudu.

Glavni tužilac Serž Bramerc potom je 14. aprila Apelacionom veću uputio hitan zahtev da smesta ponovo naredi pretresnom veću da Šešelju naloži da se vrati u pritvor u Sheveningenu.

Žalbeno veće Tribunala pozvalo je 22. aprila Šešelja da se u roku od tri dana izjasni o zahtevu Tužilaštva da se hitno primeni odluka tog veća da se vrati u Hag.

Šešelj je u pritvoru Tribunala bio od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao. Suđenje mu je počelo 2007, a izricanje presude je bilo zakazano za oktobar 2013, ali je odloženo zbog izuzeća sudije.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво