Читај ми!

Šešelj među svedocima Mladićeve odbrane

Među svedocima koji su planirani da u narednom periodu pred Haškim tribunalom daju iskaz u odbranu generala Ratka Mladića je i lider SRS-a Vojislav Šešelj. Nasilno proterivanje, ni progon nesrba nije bilo politika vođstva u Banjaluci 1992, tvrdi svedok odbrane Nikola Erceg.

Odbrana je, kako je u sudnici potvrdio Mladićev advokat Branko Lukić, ranije podnela zahtev da Šešelj svedoči preko video veze iz Srbije, gde je na privremenoj slobodi, prenosi Beta.

S obzirom da je Tribunal prekjuče naložio da SSešelj, zbog kršenja uslova boravka na privremenoj slobodi, bude vraćen u sudski pritvor u Sheveningenu, tužilac Alan Tiger zatražio je da odbrana povuče svoj zahtev za svedočenje putem video veze kao bespredmetan.

Mladićeva odbrana je, međutim, odbila da to učini, dok situacija sa Šešeljem ne bude razrešena.

Šešelj, koji je optužen za zločine nad Hrvatima i Muslimanima 1991-93, do sada je pred Tribunalom svedočio u odbranu bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića i nekadašnjeg lidera Srba u Hrvatskoj Gorana Hadžića.

Iskaz u Mladićevu odbranu danas je dao bivši zvaničnik srpske autonomije u Bosanskoj krajini Nikola Erceg koji je izjavio da "nasilno proterivanje, ni progon nesrba" nije bilo politika vođstva u Banjaluci 1992. godine.

Optužnica tadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske generala Mladića (73) tereti za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekim opštinama, većinom u Bosanskoj krajini, imao razmere genocida.

Erceg, koji je bio član kriznog štaba i presednik vlade Autonomne regije Krajina (ARK), sugerisao je da je većina muslimanskih i hrvatskih civila napustila to područje dobrovoljno.

Posvedočio je da su imovinu koju su oni ostavili, vlasti na "privremeno korišćenje" dali srpskim izbeglicama iz drugih krajeva BiH. Pravo vlasništva, pritom, nije bilo promenjeno.

"Ne znam mnogo o tome, ali...ne bi trebalo da je problem za one koji se vraćaju da svoju imovinu koriste", rekao je svedok.

U unakrsnom ispitivanju, zastupnik tužilaštva je nizom dokumenata dokazivao da su vlasti ARK imale diskriminatorski odnos prema nesrbima, a Erceg je to negirao.

Potvrdio je, međutim, da su strateški ratni ciljevi, koje je u maju 1992. proklamovala Skupština RS, pored ostalih, bili: razdvajanje Srba od druga dva naroda; spajanje srpskih teritorija posavskim koridorom i uklanjanje Drine kao granice među Srbima.

"Prvi strateški cilj bilo je da ostanemo u Jugoslaviji i sve smo učinili da to ostvarimo. Kad nije moglo, onda se išlo dalje", naveo je Erceg.

Na sugestiju tužioca, svedok je potvrdio i da je za ostvarivanje glavnih ratnih ciljeva bila zadužena VRS.

Na pitanje da li je znao za "prisilno proterivanje" Muslimana i Hrvata, Erceg je odgovorio: "Da, ali ne po bilo kakvim dokumentima vlasti...nego to je bilo, komšija komšiju izgoni iz ko zna kojih razloga".

Erceg, koji je, kako je posvedočio, po jedanput bio u Trnopolju i na Manjači, sugerisao je da su ti logori za nesrpske zarobljenike bili izvan nadležnosti vlasti ARK u Banjaluci, koja "nije mogla da naređuje" policiji i vojsci.

Mladićeva odbrana sutra će nastaviti svoj dokazni postupak. General Mladić optužen je i za genocid u Srebrenici; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи