Читај ми!

Šestorica osumnjičenih za paljenje ambasada

U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u toku je istraga protiv šestorice osumnjičenih u slučaju paljenja ambasada u Beogradu nakon mitinga "Kosovo je Srbija" 21. februara 2008. godine. Uskoro će početi i saslušanja svedoka.

Tužilaštvo u pisanoj informaciji dostavljenoj Tanjugu precizira da je naredbom o sprovođenju istrage osumnjičenima stavljeno na teret izvršenje krivičnih dela teško delo protiv opšte sigurnosti i zloupotreba službenog položaja.

"Do sada su saslušana četiri lica u svojstvu osumnjičenih. U narednom periodu tužilac planira da sasluša preostalu dvojicu osumnjičenih, nakon čega će početi sa saslušanjima svedoka", navodi Tužilaštvo.

Nakon saslušanja svedoka, tužilac će odlučiti o daljem toku ovog postupka, navodi se u informaciji.

Sredinom oktobra prošle godine Više tužilaštvo je dobilo izveštaj radne grupe Ministarstva unutrašnjih poslova o paljenju ambasada na osnovu kojeg je pokrenulo istragu.

Inače, istraga je, po zakonu, službena tajna i detalji iz nje nisu dostupni javnosti.

Mediji prenose da se istraga vodi protiv penzionisanih generala Stevana Bjelića, tadašnjeg načelnika beogradske policije, Borivoja Tešića, koji je komandovao Žandarmerijom, Mladena Kuribaka, tadašnjeg načelnika Uprave policije MUP-a Srbije, kao i nekadašnjeg rukovodioca u beogradskoj policiji Slobodana Vukolića, kao i oficira iz vrha komande Žandarmerije Bojana Markovića i Zorana Raškovića.

U krivičnoj prijavi MUP-a Srbije, kako prenose mediji, navodi se da oni "svojim postupanjem i nepostupanjem nisu izvršili zadatke koji su im naloženi poverljivom depešom prilikom obezbeđivanja mitinga 'Kosovo je Srbija'".

Radna grupa MUP-a Srbije osnovana je na inicijativu ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, kao bi se utvrdilo ko je i kakve propuste napravio tokom i nakon obezbeđivanja mitinga "Kosovo je Srbija" 21. februara 2008, kada su u Beogradu zapaljene ambasade Amerike i Nemačke.

Ove dve države su u više navrata insistirale na rasvetljavanju slučaja paljenja njihovih diplomatskih predstavništava u Beogradu.

Pred Višim sudom u Beogradu u aprilu 2013. godine započelo je suđenje protiv 12 optuženih za paljenje ambasada, a Tužilaštvo ih tereti za krivično delo izazivanje opšte opasnosti.

U optužnici se navodi da su oni kritičnog dana oko 18.30 organizovano došli do američke ambasade i gađali je kamenicama, bakljama i drugim predmetima i tako izazvali požar u kome je poginuo Zoran Vujović.

Prethodno su, kako se navodi u optužnici, gađali Ambasadu Hrvatske i Ambasadu Nemačke, u kojoj su izazvali manji požar. Taj proces je još u toku.

Godinu dana ranije, pred istim sudom je prvostepenom presudom, koju je kasnije ukinuo Apelacioni sud, Milan Živanović oslobođen optužbe da je učestvovao u paljenju američke ambasade.

Sud mu je, međutim, izrekao kaznu od godinu dana zatvora zbog krađe patika i jakne iz prizemlja zgrade.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се