Srbija i Hrvatska, čekajući presudu

Spor Hrvatske i Srbije po tužbi i protivtužbi za genocid dobiće konačnu presudu u utorak. Srpski pravni tim očekuje da Međunarodni sud pravde u Hagu odbije hrvatsku tužbu protiv Srbije, kao i da utvrdi da su oružane snage Hrvatske tokom i posle akcije "Oluja" počinile masovne zločine nad srpskim stanovništvom. Pravni eksperti su, međutim, uvereni da će obe tužbe biti odbačene.

Pobeda jednog od suseda ili najviđeniji – nerešen rezultat. Pet nedelja najviši sud Ujedinjenih nacija slušao je svedoke i dokaze po tužbama Hrvatske i Srbije za genocid od 1991. do 1995. Većao je 10 meseci.

"Mi očekujemo da hrvatska tužba bude odbijena ili čak odbačena u delu koji se odnosi na 1991. godinu. Što se tiče naše protivtužbe, mi smo sasvim svesni elemenata krivičnog dela genocida bili i ostali i onoga što je tumačenje tog krivičnog dela u međunarodnom pravu i ovog suda", kaže Saša Obradović, šef srpskog pravnog tima.

Ukoliko sud odbaci i tužbu i kontratužbu, neće se raspravljati o zahtevima dve strane, poput naknade štete, povratka ljudi i imovine. Zvanični Beograd ne nagađa ishod. Sudsku tačku na stvari iz prošlosti vidi kao korak ka budućnosti.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić kaže da će to biti jedan od najznačajnijih događaja za bilateralne odnose dve zemlje u narednom periodu.

"To je verovatno kraj jednog procesa koji traje 15-20 godina, stavljanje tačke na određenu potrebu da se i jedni i drugi pred nekim trećim borimo za to ko je veći zločinac i da se okrenemo budućnosti", rekao je Dačić. 

Dačić je istakao da Srbija očekuje da Međunarodni sud pravde stvarno bude sud pravde.

U mogućnost da prvi put u istoriji bude doneta osuđujuća presuda protiv neke države za genocid, ne veruje profesor međunarodnog prava Tibor Varadi, koji je svojevremeno zastupao Beograd u sporu sa BiH.

"Za vreme devedesetih godina u bivšoj SFRJ bilo je nedela, i to nije činila samo jedna strana, Haški tribunal je procesuirao više dela, sudio mnogim ljudima, a što se Hrvatske tiče – niko nije ni osuđen, niko nije ni optužen za genocid, i zato mi se čini da će sud najverovatnije odbiti kako hrvatsku tužbu tako i srpsku protivtužbu", kaže Varadi.

Presuda MSP je obavezujuća, konačna i bez prava na žalbu. Donosi je 17 sudija: 15 stalnih i po jedan iz Hrvatske i Srbije. Izriče se javno i objavljuje na engleskom i francuskom jeziku.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи