UN traži izjašnjenje vlade o Kljaiću

Radna grupa za arbitražno zadržavanje pri Visokom komesaru za ljudska prava UN u Ženevi zatražila je izjašnjenje Vlade Srbije u slučaju Đure Kljaića iz Mladenova koji se nalazi u KPZ u Sremskoj Mitrovici gde izdržava kaznu zatvora po presudi nepriznate Republike Srpske Krajine, rekao je Tanjugu njegov advokat Milan Jovanović.

Vlada je dužna da u roku od 60 dana odgovori posle čega Radna grupa za arbitrarno zadržavanje preduzima dalje korake, rekao je Jovanović koji je još dodao da se postupak u slučaju Kljaića vodi pred ombudsmanom, pred Komisijom za kontrolu izvršenja krivičnih sankcija Narodne skupštine Srbije i pred Ustavnim sudom.

Kljaić je početkom 1996. godine presudom Okružnog suda u Belom Manastiru osuđen na 10 godina zatvora zbog ubistva, ali ovde se radi o običnoj svađi između sunarodnika i nije reč o ratnom zločinu, napomenuo je Jovanović i podsetio da je slučaj Kljaić bio ranije predmet analize niškog Centra za ljudska prava u sprovođenju projekta "Ka boljim rezultatima reforme pravosuđa".

Kljaić je sa izdržavanjem kazne započeo avgusta 1995. godine u Repbilici Srpskoj Krajini, a 1996. godine je prebačen sa grupom zatvorenika u Srbiju kada je područje Slavonije, Baranje i Zapadnog  Srema, pod upravom UN mirno reintegrisano u pravni poredak Hrvatske, rekao je ranije Jovanović.

Kljaić se početkom 2000. godine nije vratio u zatvor sa odsustva koje je koristio, da bi novembra 2011. godine, posle više od 10 godina života na slobodi, bio uhapšen po poternici i vraćen u zatvor u Sremsku Mitrovicu.

On je za to vreme živeo u Mladenovu, dobio je ličnu kartu i vozačku dozvolu, a pitanje premeštaja zatvorenika iz Srpske Krajine u Srbiju nije bilo rešeno međudržavnim ugovorom niti je presuda Kljaiću potvrđena od strane hrvatskih ili srpskih sudova, podsetio je Jovanović na taj slučaj.

Jovanović je kao punomoćnik Kljaića posle žalbenog postupka pred srpskim sudovima, podneo ustavnu žalbu Ustavnom sudu Srbije, a predsednik Srbije Tomislav Nikolić odbio je zahtev za njegovo pomilovanje sredinom prošle godine.

U ustavnoj žalbi se navodi da je Kljaiću povređeno pravo na slobodu i bezbednost, pravo na pravično suđenje i pravo na suđenje u razumnom roku.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво