Читај ми!

Bramerc: Šešelj prekršio naređenja suda

Optuženi Vojislav Šešelj je svojim izjavama, po povratku u Srbiju, prekršio naređenja Tribunala i uvredio žrtve, ocenio je glavni tužilac Haškog trubunala Serž Bramerc pred Savetom bezbednosti UN.

Predstavljajući redovan, šestomesečni izveštaj o radu haškog tužilaštva, Bramerc je rekao da "razume i deli frustraciju mnogih zbog toga što provostepena presuda Šešelju još nije izrečena, ako se ima u vidu da je poslednji svedok svedočio u julu 2010, a da je suđenje okončano u martu 2012. godine", prenosi Beta.

Novi sudija na suđenju Šešelju, prema rečima glavnog tužioca, zatražio je nedavno "još godinu dana" da se upozna sa predmetom, pre nego što pristupi odlučivanju o presudi.

Podsećajući da je Šešelj privremeno oslobođen na inicijativu Raspravnog veća "pod "ograničenim uslovima", Bramerc je naglasio: "Šešeljevo nepoštovanje naređenja Tribunala i uvrede koje je uputio zajednicama žrtava učinili su neophodnim da moja kancelarija zatraži da se odluka o privremenom puštanju opozove. Odluka o tom zahtevu se očekuje".

Glavni tužilac upozorio je da nas "snažne reakcije na Šešeljevo puštanje i oživljavanje njegove retorike od pre dve decenije, podsećaju da je pomirenje još krhko".

"To bi trebalo da nas ohrabri da udvostručimo naše napore da obezbedimo odgovornost za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i da se čvrsto suprotstavimo svim oblicima revizionizma", podvukao je Bramerc.

Glavni tužilac je najavio da bi prvostepena presuda Radovanu Karadžiću trebalo da bude izrečena "sledeće jeseni". Precizirao je da je u tom procesu, okončanom u oktobru završnim rečima, iskaz dalo "550 svedoka" i da je u spis uvedeno "10.000 dokaza", "na 165.000 stranica transkripta".

Osvrćući se na svakodnevnu saradnju država bivše Jugoslavije sa tužilaštvom u Hagu, rekao je da je ona zadovoljila očekivanja. Bramerc je ocenio da je neophodno unaprediti saradnju među tužilaštvima za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji o kojoj su potpisani sporazumi koji "još nisu primenjeni u praksi".

"Begunci još nastavljaju da izbegavaju odgovornost nalaženjem utočišta preko granica. I dok se sudi počiniocima sa nižeg nivoa, neophodan je veći fokus na osumnjičene srednjeg i visokog nivoa", upozorio je glavni haški tužilac.

Pohvalio je tužilaštva Srbije i BiH za hapšenje osumnjičenih za otmicu i ubistvo Muslimana na stanici Štrpci 1993.

Bramerc je naveo i da je "odnos poverenja između Tribunala i javnosti napet".

"Mnogi među žrtvama i pristalicama Tribunala ne veruju da se situacija poboljšala. Oni ukazuju na predmete koji se odugovlače više puta. Mnogi izražavaju gledište da nije pruženo dovoljno informacija o odlukama koje oni vide kao kontroverzne. Kritično preispitivanje je još neophodno u našem Tribunalu", zaključio je tužilac.

Polemika srpskog i hrvatskog ambasadora

Stalni predstavnik Hrvatske u UN Vladimir Drobnjak pozvao je Bramerca da zatraži od Tribunala u Hagu da povuče odluku o privremenom puštanju na slobodu Šešelja zbog njegovog govora mržnje.

"Privremeno puštanje na slobodu Šešelja je smejanje u lice žrtvama rata. Šešelj je oslobođen iz humanitarnih razloga, ali posledice njegovog oslobađanje nisu uopšte ljudske", rekao je Drobnjak.

Srpski predstavnik u UN Milan Milanović ocenio je da Hrvatska zloupotrebljava slučaj Šešelja u političke svrhe, pred predsedničke izbore, i podsetio da sadašnje Šešeljeve izjave nisu različite od onih koje je uobičajeno davao u Haškom sudu, kao i da je uprkos tome on pušten na privremenu slobodu.

"Izjave koje Šešelj daje o Srbiji ne mogu se pripisati Vladi Srbije. Regionalna destabilizacija nije u interesu Srbije. Mi poštujemo civilizacijske vrednosti i vladavinu prava i posvećeni smo miru, stabilnosti i pomirenju", rekao je Milanović.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво