Читај ми!

Deurić: Nisam čuo za zločine u Sušici

U nastavku suđenja Ratku Mladiću, svedok odbrane Momir Deurić rekao je da nije ni video, ni čuo za zločine koje su, po optužnici, srpske snage počinile nad Muslimanima u logoru Sušica u Vlasenici u leto 1992.

Optužnica tereti generala Mladića (72), tadašnjeg komandanta Vojske Republi ke Srpske, za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u Vlasenici i još šest opština imao razmere genocida.

"Nisam to ni čuo, ni video", ponavljao je Deurić, koji je u Sušici radio kao magacioner, dok mu je tužilac predočavao dokaze o zlodelima, uključujući prebijanja na smrt, nestanak zarobljenih i seksualno nasilje, prenosi Beta.

Prema rečima svedoka, Sušica je bila "prihvatni centar" u koji je vojska dovodila lokalne Muslimane - vojne zarobljenike, ali i civile - pre nego što bi ih, "čim se veći broj sakupi", upućivala u razmenu.

"Neki su dolazili i dobrovoljno... Bili su tu sigurniji nego kod kuća, tako su govorili", rekao je Deurić, potvrđujući da je među zarobljenima bilo žena, dece i staraca.

Na tužiočevu sugestiju da su zarobljeni bili većinom "nevini civili", Deurić je odgovorio: "To vam ja ne bih mogao znati... Bilo je i vojske u civilnim odelima - da l' je vojnik, da l' je civil - ne bih mogao znati".

Upitan da li je znao za nasilje stražara, od kojih su neki osuđeni za zločine posle rata, nad muslimanskim civilima, svedok je uzvratio da mu "to nije poznato". "Pričalo se svašta, ali ja nisam bio očevidac tog nasilja".

Za zločine je, kako je posvedočio, Deurić saznao tek nakon što je u septembru 1992. otišao iz Sušice, jer je "čaršija pričala o tome". "E, sad koliko je to istina, nije mi poznato, nisam bio prisutan".

Deurić je opovrgavao i da je jednom muslimanskom kolegi, kome je šef logorskog obezbeđenja Dragan Nikolić - Jenki stavio pištolj u usta, spasao život, tako što se pojavio na vratima hangara u kojem su bili.

"Ne sećam se tog incidenta. Ja to nisam video... Moguće je, ako su oni videli mene, da je Nikolić prekinuo, pa on (kolega) misli da sam mu ja spasao život... Ja njih nisam video, možda su oni mene videli", izjavio je svedok.

Nikolića je Tribunal 2005. pravosnažno osudio na 20 godina zatvora, pošto je priznao krivicu za zločine u Sušici - progon, ubistva, mučen je i seksualno zlostavljanje. Pušten je na slobodu 20. avgusta 2013, posle dve trećine izdržane kazne.

Deurić je izjavio i da je, krajem septembra 1992, od Nikolića saznao da je logor zatvoren, a da su preostali zarobljenici otišli u razmenu. Tužilac je tome suprotstavio dokaze da su zarobljenici odvedeni i ubijeni, a posle rata ekshumirani.

Svedok je odgovorio da o tome ništa ne zna.

Tužioci su danas unakrasno ispitivali i prethodnog svedoka Mladićeve odbrane, Ostoju Barašina.

Sledećeg svedoka odbrane, Mladić će pred sudije izvesti sutra. Optužen je i za genocid u Srebrenici; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи