Читај ми!

Reagovanja na povratak Vojislava Šešelja

Predstavnici Vlade, stranaka i nevladinih organizacija reagovali su na odluku da se Vojislav Šešelj privremeno pusti na slobodu i na njegov povratak u Srbiju.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ponovio je u izjavi za RTS da lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju želi dobro zdravlje i sreću. 

"Postoje različite politike, uvreda i rada i samopregora, a ja prihvatam ovu drugu", rekao je Vučić na pitanje o eventualnoj destabilizaciji vlasti u Srbiji posle dolaska Šešelja.

"Ja bih želeo da vidim da li ćemo topionicu otvoriti 23. ili 24. i da li će se Esmark prijaviti na tender za Železaru", rekao je Vučić i istakao da ne želi nikoga da vređa.

Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović rekla je da povratak lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja u Srbiju neće destabilizovati zemlju i da se Vlada u tom slučaju ponela odgovorno.

Zorana Mihajlović smatra da dolazak Vojislava Šešelja nema apsolutno nikakve veze sa stabilizacijom i destabilizacijom zemlje.

Ministar spoljnih poslova i potpredsednik Vlade Ivica Dačić rekao je za RTS da Šešeljevo oslobađanje posmatra sa "humanitarnog aspekta" i ističe da je lider SRS-a "politička prošlost".

"Radostan sam što će biti pušten na slobodu, ali sam žalostan zbog toga što je oboleo", rekao je Dačić.

Ministar energetike i član Predsedništva SPS-a Aleksandar Antić rekao je da Šešeljev povratak ima "isključivo humanitarni zanačaj za njega samog i za njegovu porodicu i prijatelje".

Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko rekla je da je Šešelj najbolji simbol svega što se u Srbiji dešavalo i što se, "nažalost, i dalje dešava". 

"Jedna teza je da se on vraća kao deo konspiracije i šireg napada da bi se destabilizovala Vlada... a druga teza je da se vraća kao žrtva Haškog tribunala i da je tamo nepravedno odveden", rekla je Biserko na skupu "Otpor ekstremizmu".

Rekla je da se ne sme zaboraviti zbog čega je lider radikala otišao u Hag, te da se to pitanje ne sme relativizovati, a lider SRS-a predstavljati kao žrtva.

Predsednica Odbora za evropske integracije i međuregionalnu saradnju Skupštine Vojvodine Maja Sedlarević rekla je na istom skupu da je "užasava relativizacija koja prati povratak Šešelja, dok se zaboravlja zašto je on završio u Hagu".

Istovremeno, ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Čepurin rekao je da je privremeno puštanje na slobodu Vojislava Šešelja svojevrsna poruka kako funkcioniše sudski sistem u Haškom tribunalu.

Šešeljev dolazak u Srbiju izazvao je reakcije i u regionu. Predsednik Hrvatske Ivo Josipović kaže da je obeshrabrujuće što Haški tribunal nije bio u stanju da okonča postupak protiv Vojislava Šešelja, a hrvatski premijer Zoran Milanović ističe da je kazneno delo apsolutno sve što je lider radikala tokom devedesetih izgovorio. 

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи