Читај ми!

Dinkić saslušan u policiji

Bivši ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić saslušan u okviru istrage navodnih zloupotreba u Nacionalnoj štedionici. Dinkić pozvan na saslušanje u svojstvu građanina. Slučaj Nacionalne štedionice na listi 24 sporne privatizacije koju je EU dostavila Vladi Srbije 2011. godine.

Policija je saslušala bivšeg ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića radi istrage navodnih zloupotreba u Nacionalnoj štedionici.

Dinkić je novinarima rekao da je četiri sata u policiji davao iskaz u svojstvu građanina i svedoka, jer je u vreme reforme bankarskog sistema bio guverner Narodne banke Srbije.

Prema njegovim rečima, policija je s njim obavila razgovor u okviru ispitivanja 24 sumnjive privatizacije, među kojima se nalazi i Štedionica.

Dinkić je rekao da je još pre rekonstrukcije Vlade od Aleksandra Vučića i Ivice Dačića tražio da se slučaj Štedionice potpuno rasvetli u roku od godinu dana, ali da se sad nada da će to ipak biti ubrzo urađeno.

"Siguran sam da će ovaj slučaj za mene biti rešen pozitivno. Imam potpuno čistu savest", rekao je Dinkić i dodao da mu je drago da je razgovor obavljen sada kad nije u vlasti, kao i da je zadovoljan što je dobio priliku da razjasni neke nedoumice u vezi sa Nacionalnom štedionicom.

Dinkić je istakao da je pozvan da razjasni taj slučaj i da je više od četiri sata, na njegovo insistiranje, objašnjavao zašto je formirana Nacionalna štedionica.

Po izlasku iz policije, rekao je da je mnogo toga uspešno urađeno formiranjem Štedionice, između ostalog da je u vrlo kratkom roku uspela da pripremi ispatu 2,5 miliona štednih uloga građanima i to stare devizne štednje, da je obnovljeno poverenje građana u banke i štednju i da je platni promet efikasno prenet iz bivšeg SDK u banke.

"Država je u Nacionalnu štedionicu uložila samo milion evra u novcu i 3,9 miliona evra u imovini, a prodala je za 35 miliona evra", rekao je Dinkić navodeći da je dobijeno još tri miliona evra donacija.

Zbog svega toga smatra da je neopravdano stavljen na stub srama i zadovoljan je što je došlo "njegovih pet minuta da može ljudima koji se bave ovim slučajem da kaže šta je istina i tako razbije mnoge zablude o tom slučaju".

Očekuje se da, pored Dinkića, izjavu o tom slučaju daju i Vladimir Ilić, član URS-a i bivši direktor Poreske uprave, i Vesna Arsić, bivša viceguvernerka NBS-a i nekadašnja najbliža Dinkićeva saradnica u Ministarstvu finansija.

Ilić je u Azerbejdžanu gde, sa još nekoliko poslanika republičkog parlamenta, prati održavanje predsedničkih izbora u toj zemlji i izjavu policiji daće u petak.

O zloupotrebama u vezi sa Nacionalnom štedionicom, koja je osnovana 2002. godine, mediji su pisali već godinu dana kasnije, a u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije iz 2004. godine analizirana je struktura njenog vlasništva.

Tom prilikom Savet je naveo koje korake Vlada Srbije treba da preduzme kako bi se utvrdilo da li je prilikom privatizacije Štedionice prekršen zakon i da li je bilo korupcije među visokim državnim funkcionerima.

Nacionalna štedionica na listi spornih privatizacija 

Specijalno tužilaštvo, prema navodima medija iz tog perioda, pokrenulo je 2005. godine istragu o privatizaciji Nacionalne štedionice, koja se potom našla na listi 24 sporne privatizacije, koju je EU dostavila Vladi Srbije 2011. godine. Sporne privatizacije od prošle godine ispituje Radna grupa Uprave kriminalističke policije.

Prema izveštaju Saveta, država je na početku bila većinski vlasnik Štedionice sa više od 60 odsto akcija, ali je na kraju procesa njen udeo pao na 37 odsto, jer su privatni vlasnici u međuvremenu izvršili nekoliko dokapitalizacija čime je državni udeo umanjen.

Većinski vlasnik Nacionalne štedionice 2005. godine sa 62,3 odsto akcija postala je EFG Eurobank grupa, kojoj su privatni vlasnici prodali svoje akcije.

Država je tada, prema izveštaju, odbila da proda svoje akcije iako je ponuđena cena veća od knjigovodstvene vrednosti, a 2006. godine predstavnici Vlade Srbije i Eurobanke EFG potpisali su ugovor o kupoprodaji preostalih 37,7 odsto državnog paketa akcija u Nacionalnoj štedionici.

O privatizaciji Nacionalne štedionice u junu ove godine polemisali su URS i DS, nakon što je Dinkić, koji je tada bio ministar finansija i privrede, rekao da ne snosi odgovornost za prodaju Štedionice, jer je za to bio nadležan raniji ministar finansija Božidar Đelić.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво