Istražitelj: Srebreničke žrtve streljane

Na suđenju Ratku Mladiću istražitelj Din Mening rekao da žrtve u Srebrenici nisu ubijene u borbama, već su zarobljene, streljane i pokopane.

Tužioci Tribunala u Hagu su danas izvođenje dokaza protiv Ratka Mladića nastavili iskazom svog bivšeg istražitelja Dina Meninga o tome da su, po obimnim dokazima, žrtve nađene u masovnim grobnicama povezanim s padom Srebrenice jula 1995, bile streljane.

Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (70) optužen je za genocid nad 7.000 Muslimana iz Srebrenice u danima pošto je VRS, 11. jula 1995, zauzela tu "zaštićenu zonu" UN.

Mening, koji je godinama koordinirao istragu Tužilaštva o srebreničkom zločinu, odbacio je mogućnost da su u grobnicama borci poginuli u sukobima.

Rekao je da žrtve "nisu bile ubijene u borbama", nego su bile "zarobljene, streljane i pokopane". Kao dokaz za to, svedok je naveo da su mnogim žrtvama bile povezane oči i vezane ruke i da su povezi i žice nađeni u grobnicama. 

Mening je - prikazujući satelitske snimke koje su načinile vlasti SAD i fotografije sa ekshumacije grobnica - svedočio da su tela iz primarnih grobnica, u blizini mesta egzekucija, septembra 1995. prebačena u sekundarne grobnice na nedostupnim mestima, da bi se prikrio zločin.

U većini od "četrdesetak" primarnih i sekundarnih grobnica, rekao je Mening, nađeni su dokazi - poput puščanih čaura i poveza - koji su žrtve povezali sa određenim mestima egzekucija u okolini Zvornika.

Kao primer, naveo je da su u dve primarne grobnice u selu Glogova, kod Bratunca, nađeni delovi vrata i zgrade skladišta u selu Kravica, udaljenog osam kilometara.

Isti fragmenti zatim su nađeni i u sekundarnim grobnicama u Zelenom Jadru, gde je VRS u jesen 1995. premestila tela prvobitno pokopana u Glogovi, u okviru tajne operacije za prikrivanje zločina. 

U skladištu u Kravici, po optužnici protiv Mladića i ranijim presudama, srpske snage su 13. jula 1995. ubile oko 1.000 srebreničkih Muslimana.

Opisujući streljanje 500 zarobljenih Muslimana u Kozluku, 15. jula 1995, Mening je rekao da su, po dokazima, žrtve bile primorane da "kleknu pokraj jame za đubre" u kojoj su bile slomljene flaše iz obližnje fabrike, a potom je na njih "pucano i pale su u jamu".

Izmešano sa posmrtnim ostacima, staklo iz kozlučke primarne grobnice je kasnije nađeno u sekundarnim grobnicama.

Mladićeva odbrana sutra će završiti danas započeto unakrsno isptivanje Meninga.

Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH; za terorisanja stanovništva Sarajeva kampanjom snajperskih i artiljerijskih napada i uzimanje za taoce pripadnika mirovnih snaga UN, 1992-95. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво