Читај ми!

Stravično svedočenje o zločinima OVK

Zaštićeni svedok srpskog tužilaštva, koji je učestvovao u vađenju organa srpskim zarobljenicima na severu Albanije, opisuje kako je akcija organizovana - od obuke, operacija u improvizovanim bolnicama, do transporta organa do aerodroma u Tirani. Specijalna emisija o ovom slučaju u 21 sat na Prvom programu RTS-a.

Iskaz svedoka koji je direktno učestvovao u medicinskoj proceduri vađenja organa srpskim zarobljenicima na severu Albanije, za Tužilaštvo za ratne zločine je, kažu, karika koja nedostaje. Da li će ovaj slučaj dovesti do ozbiljnije međunarodne reakcije još je neizvesno, budući da do sada nijedna istraga o trgovini organima tokom sukoba na Kosovu nije dovela do optužnice.

Radio-televizija Srbije emituje razgovor sa zaštićenim svedokom, u kome on do detalja opisuje kako je akcija organizovana - od obuke, operacija u improvizovanim bolnicama, do transporta organa do aerodroma u Tirani.

"Dali su mi skalpel. Počela mi je muka, gađenje. Kad kažem muka, mislim kao ružan san od te jedne situacije, beskrajna noćna mora. I sada se sećam toga i sada, i u telu i u mislima, mi se ponovo javlja taj osećaj. Rekao mi je šta treba da radim na telu - da napravim jednu liniju, da ga posečem, da napravim operaciju jednom ravnom linijom, rezom, od početka grkljana do kraja rebara", opisuje zaštićeni svedok.

Tužilaštvo, koje već 16 meseci proverava slučaj, smatra da je njegov iskaz istinit i šokantan.

Stručnjaci potvrđuju da je zahvat koji svedok opisuje moguć. Hirurg Dragoš Stojanović kaže da opisi deluju verodostojno. "To je osoba koja se kratko edukovala vezano za tu vrstu aktivnosti i deluje kao osoba koja je prisustvovala ili učestvovala u takvoj aktivnosti", smatra Stojanović.

Nensi Šeper Hjuz, direktorka nevladine organizacije "Organ voč", navodi da je čak i u najgorim uslovima moguće obavljati zahvat vađenja organa.

"Potrebni su tehničar, sredstava za očuvanje i brz transport ka aerodromu. To je već rađeno u situacijama kao ovoj na Kosovu. Moj odgovor je - teško je, ali moguće", navodi Šeper Hjuz.

Istraga o ovom zločinu vodi se u Beogradu i Briselu - srpsko tužilaštvo smatra da je više od 300 zarobljenika prevezeno sa Kosova u Albaniju. Istovremeno, istragom po navodima Dika Martija bavi se tim Evropske unije sa istražiteljem Klintom Vilijamsonom na čelu.

Vukčević: Vilijamson upoznat sa slučajem

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević kaže za RTS da je Vilijamson upoznat sa navodima zaštićenog svedoka.

"On je pre dva meseca bio kod mene, ja sam mu ovo sve prezentovao, imamo dobru saradnju, ali od onda nismo imali komunikaciju", istakao je Vukčević. Na pitanje šta očekuje da Vilijamson sada uradi, Vukčević je odgovorio da očekuje da Vilijamson, "kao pravi tužilac, reaguje".

Srpski tužilac za ratne zločine navodi da je odlučeno da se sa iskazom zaštićenog svedoka izađe u javnost kako bi se sprečilo zataškavanje.

"Ja se bojim opstrukcije, odnosno zataškavanja čitavog slučaja. Imamo loše iskustvo - imamo zataškavanje jednog izveštaja Unmika iz 2005. godine, kasnije i relativizaciju izveštaja Dika Martija", kaže tužilac Vukčević i dodaje da je bilo još nekih pokušaja zataškavanja.

Vladimir Vukčević je uveren da objavljivanjem iskaza svedoka saradnika u medijima neće biti ugrožena istraga.

"Imam veliko iskustvo i procenio sam da ne može ugroziti istragu. Proveravali smo kredibilitet svedoka i smatramo da je kredibilan, a na ovaj način omogućavamo i drugim istražiteljima da provere njegov kredibilitet", navodi Vladimir Vukčević.

"Poligrafski smo ga ispitivali, konsultovali smo medicinske stručnjake, oni su analizirali ono što je on rekao i rekli da je to, kako je on to pisao, moguće", ističe Vukčević.

Srpski tužilac za ratne zločine navodi da zaštićeni svedok nema razloga da izmišlja, dodajući da je njegova jedina želja bila da bude zaštićen.

"On je izuzetno ugrožen, pokušali su i da ga ubiju i on je rešio da kao zaštićeni svedok izađe u javnost. Misli da na taj način sebe bolje štiti, jer su neki drugi izlazili u javnost i na taj način sebi spasili život", kaže tužilac Vukčević.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи