"Južni tok" prioritet

Studije izvodljivosti za zemlje učesnice u izgradnji gasovoda "Južni tok" Gasprom će obelodaniti do kraja godine. Iz kompanije poručuju da im je Južni tok prioritetna investicija u Evropi i da će biti završena prema planu.

Međudržavni sporazum za gradnju "Južnog toka" konačno su sa Rusijom potpisale sve zemlje kroz koje će prolaziti gasovod, dugačak 900 kilometara.

Gasovod ide od Rusije, ispod Crnog mora, prolazi kroz Bugarsku, Grčku, Srbiju, Mađarsku, Hrvatsku, Sloveniju i Austriju, a jedan krak, najverovatnije iz Srbije, žele i Republika Srpska i Makedonija.

U Gaspromu kažu da trenutno spremaju studije izvodljivosti za sve delove gasovoda i za potenicijalne grane gasovoda iz zemalja učesnica.

Studije, među kojima je i srpski deo gasovoda, Gasprom planira da završi do kraja 2010. godine, a posle toga slede investicione odluke i izdavanje dozvola za gradnju.

"I sam 'Južni tok' je gasovod koji se tiče političkih opcija u Evropi. Pošto je Evropa kazala da joj je stalo da se izgradi, ja mislim da će fizibiliti studija biti predočena najpre nekima u Evropi, pa tek onda zemljama koje učestvuju i na čijim teritorijama će se graditi", kaže Jelica Putniković iz "Balkanmagazina".

Moguće je da se sa prvim jesenjim danima zemlje kroz koje će gasovod prolaziti sastanu na konferenciji o "Južnom toku", koju je iniciralo srpsko Ministarstvo enregetike. O mestu u kojem će se skup održati odlučuje Gasprom.

U Gaspromu kažu da uviđaju značaj koordinacije među kompanijama koje ulažu u gasovod i da će ozbiljno razmotriti inicijativu Srbije za održavanje konferencije. 

Za izgradnju gasovoda, osim italijanskog Enija, zaiteresovane su i francuska kompanija "E-De-Ef" i nemački "Er-Ve-E". Procenjena vrednost investicije je 20 milijardi evra, a kapacitet gasovoda biće oko 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво