Proširen Sporazum o slobodnoj trgovini

Srbija i Rusija potpisale protokol o proširenju Sporazuma o slobodnoj trgovini dve zemlje, koji obuhvata bescarinski režim za 95 odsto proizvoda. Lekovi, meso i mesne prerađevine, konditorski proizvodi i pivo, slad, vino, u oba pravca, imaće samo jedan odsto carine. Protokol je odmah stupio na snagu.

Zamenik premijera Srbije Ivica Dačić i ministar za vanredne situacije Rusije Sergej Šojgu potpisali su protokol kojim se proširuje Sporazum o slobodnoj trgovini dve zemlje. Protokol je odmah stupio na snagu.

Dačić je rekao da se sada na režimu slobodne trgovine nalazi 95 odsto proizvoda, ali da režim ne obuhvata automobile. Pregovori o određivanju kvota za bescarinski izvoz automobila iz Srbije i Rusije biće nastavljeni u narednim mesecima.

Potpredsednik srpske vlade istakao je da je Ruska Federacija glavni spoljnotrgovinski partner Srbije i da je prošle godine razmena bila oko četiri milijarde dolara, što je za jednu milijardu dolara više nego u 2007. godini.

Dodatno je liberalizovan izvoz svih lekova, klaničnih proizvoda, konditorskih proizvoda i vina, a Protokol obuhvata i ukidanje carine na frižidere, zamrzivače i ostale uređaje za hlađenje.

U režimu slobodne trgovine sada su i mašine za pranje i sušenje, neke vrste tepiha, drveni kancelarijski nameštaj, svi sapuni, tkanine od vlačene vune, vreće za spavanje, madraci, posteljine, sok od jabuke i pivo od slada.

Iz režima slobodne trgovine i nakon proširenja Sporazuma izuzeti su, osim automobila, šećer, meso, cigarete, drveni nameštaj osim kancelarijskog, glukozni sirup, nedenaturisani etil alkohol, penušavo vino, prediva i tkanine od pamuka, neke vazdušne pumpe, traktori, registar kase, televizori i monitori.

Ekskluzivan i jedinstven protokol 

Srbija je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom potpisala 2000. godine.

Ministar za vanredne situacija Rusije je istakao da se ne može dozvoliti da strane autokompanije naprave koridor kroz Srbiju, da bi bescarinski izvozile vozila na rusko tržište.

Šojgu je rekao da je protokol ekskluzivan i jedinstven čime će omogućiti Srbiji proširenje ekonomske saradnje jer je Rusija sa 4 milijarde doalara najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbiji. 

Šojgu kaže da je ovaj sporazum odgovor na svetsku ekonomsku krizu.

"Uskoro mogu da najavim i dolazak još jedne ruske banke Gaspromnjeft banke, koja će pomoći pospešivanje ekonomske saradnje. Ova saradnja je dvosmerna ulica i ja pozivam i vaše banke i firme da budu prisutne više u Rusiji", rekao je Šojgu.

Ruski ministar smatra da može da se razgovara o izvozu Ikarbusovih autobusa na rusko tržište.

Na pitanje o izvozu Fijatovih automobila u Rusiju, Šojgu je upitao koja je razlika između Fijata, Honde ili Hjundaija.

Šojgu sa poslovodstvom NIS-a 

Sergej Šojgu razmatrao je sa predstavnicima vlasti Srbije rezultate rada Naftne industrije Srbije za 2008. godine, saopštila je ta kompanija, čiji je većinski vlasnik Gaspromnjeft.

Kako se navodi u saopštenju, na sastancima, kojima je prisustvovalo i poslovodstvo NIS-a, bilo je reči i o formiranju cena naftih derivata i o realizaciji programa vraćanja dugova.

"Vlada Srbije i Gaspromneft imaju isti cilj, a to je povećanje efikasnosti poslovanja NIS-a i uvođenje kompanije u rang lidera na energetskom tržištu jugoistočne Evrope", izjavio je predsednik Izvršnog odbora Gaspromnjefta Aleksandar Djukov, koji je i zamenik predsednika Skupštine NIS-a. 

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи