Читај ми!

Srbija sve atraktivnija za strana ulaganja – zašto IT stručnjaci otvaraju firme u našoj zemlji

Američki "Volstrit džurnal" označio je Srbiju kao zemlju odličnih uslova za život i rad i zahvaljujući tome stranci iz čitavog sveta biraju Srbiju za svoj dom. Direktor Agencije za privredne registre Milan Lučić navodi za RTS da su od 24. februara u APR-u osnovane 2.134 preduzetničke radnje, ali i 789 privrednih društava. Najviše njih bavi se računarskim programiranjem.

Volstrit džurnal navodi da se među zemljama koje su otvorile svoja vrata strancima, Srbija kao mala balkanska nacija, pojavila kao glavno odredište za tehnološke firme i visokokvalifikovane profesionalce. Desetine hiljada inženjera, programera, preduzetnika, umetnika i naučnika došlo je poslednjih meseci u našu zemlju.

Milan Lučić je rekao da se to dešava zbog preduslova koja naša zemlja nudi, zbog regulative koje je do sada uspostavila strancima.

"Stranac kada gleda Srbiju on vidi da smo zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. On ima percepciju da mi našu politiku, unutrašnju regulativu, normativu usklađujemo sa normama EU. Takođe, IT i telekomunikaciona infrastruktura je dosta razvijena u našoj zemlji i poreski sistem je značajna stavka. Sve su to segmenti i aspekti koje stranci gledaju i percipiraju da li bi u našoj zemlji mogli da pokrenu poslovanje. Takođe, ono što je izuzetno značajno jeste da su procedure za otpočinjanje poslovanja u našoj zemlji značajno i ubrzanae i olakšane, a one su čak za strance i uslov da dobiju boravišnu i radnu vizu na godinu dana", objašnjava Lučić.

Najzastupljenije IT kompanije

Ukazuje da su od 24. februara u APR-u osnovane 2.134 preduzetničke radnje, ali i 789 privrednih društava.

"Ako gledamo šifre delatnosti na prvom mestu po učestalosti pojavljivanja jeste računarsko programiranje, zatim slede konsultantske aktivnosti povezane sa upravljanjem i poslovanjem, konsultantske aktivnosti povezene sa informacionim tehnologijama. Zatim nespecijalizovana trgovina na veliko i ostale specifične delatnosti dizanerske delatnosti", objašnjava.

Ukazuje da u našoj zemlji posluje veliki broj stranaca, a da prednjače Kinezi, Rusi, Italijani, Slovenci, Nemci i Turci.

"Rusi su ove godine došli na drugo mesto po frekvenciji, učestalosti osnivanja privrednih subjekata u našoj zemlji. I dalje su kineski državljani na prvom mestu, na trećem mestu su Italijani, zatim slede Slovenci, Hrvati, Nemci, Turci", navodi Lučić.

Najveći deo Rusa bavi se IT tehnologijama 

Ukazuje da se najveći deo Rusa koji su došli u Srbiju nakon 24. februara bavi delatnostima u oblasti informacionih tehnologija.

"IT je dominantan i to je vrlo značajno za našu zemlju, jer će u tom domenu povećati konkurentnost Srbije na svim tržištima sa kojima ćemo mi nastupati. To je najveći potencijal naše zemlje", ocenjuje Lučić.

Kompanija "Luskoft", koja razvija softver zasnovan na veštačkoj inteligenciji za banke, telekomunikacije i proizvođače automobila kao što su BMV i Folksvagen, preselila je 1.000 viših inženjera iz Rusije u Beograd, a u toku je dovođenje još 1.000. 

Govoreći o uslovima koji važe za strance koji osnivaju kompanije, firme, privredna društva u Srbiji navodi da su oni potpuno identični kao za domaća lica.

"Ta firma koja se osnuje posluje potpuno kao domaća firma. Poreska regulativa je potpuno identična. Povlastice postoje za one firme da kažem premijum klase koje zapošljavaju najstručnije ljude i to su one subvencije za zapošljavanje vrhunskih stručnjaka koje je država prošle godine potpisala", kaže Lučić.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво