Manji porez na štednju

Iako je Vlada obećala da će od Nove godine prepoloviti kamate na deviznu štednju, građani i dalje petinu kamate daju državi. Smanjenje poreza očekuje se u februaru.

Godine 2008. porez na štednju bio je 20 odsto. Krajem te godine građani su, uplašeni krizom, povukli gotovo milijardu evra iz banaka, pa je država odlučila da u 2009. godini ne naplaćuje porez na kamatu i da garantuje sigurnost za sve štedne uloge do 50.000 evra.

Rezultat je da građani u bankama štede više nego pre. Međutim, kako je privremeni zakon prestao da važi, oni kojima ovih dana ističe oročenje moraće da daju državi petinu kamate, iako je Vlada obećala da će taj porez od Nove godine biti upola manji.

"Mi smo još u decembru uputili zahtev Skupštini da se usvoji zakon i očekujem da će biti na prvoj sednici. Ministarstvo finansija očekuje da će od februara porez na deviznu štednju biti upola manji", rekao je državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković.

Zbog krize nije se plaćao porez na kamate 2009. godine, pa Đoković pita zašto je problem da se taj porez plati u januaru 2010. godine, kao što se plaćao 2008. godine. 

U Parlamentu kažu da je usvajanje Izmena zakona o porezu na dohodak građana u planu, možda i na sledećoj sednici, ukoliko ga Vlada predloži za dnevni red.

Štednja od 6,2 milijarde evra

Građani Srbije u bankama štede 6,2 milijarde evra, što je 45 puta više nego pre 10 godina. Po brzini rasta štednje Srbija je među prvim zemljama u svetu, ocenjuju na finansijskom portalu kamatica.com.

Kada je država prošle godine odlučila da ne naplaćuje porez na kamatu od štednje, penzioner Miodrag Popović stavio je novac u banku. Izračunao je da bi od kamate na proleće mogao da kupi poklon unuku.

"Dao sam 1.000 evra od toga bih imao pare da kupim bicikl, trebalo je da dobijem 93 evra, a daću 20 odsto od toga", rekao je Popović.

Da zbog promena poreza na kamatu nije razočaran i zbunjen samo gospodin Petrović, potvrdili su i bankari. Kažu da zbog toga ovih dana imaju mnogo više posla.

"Reakcije klijenata su negativne u smislu nemanja izvesnosti. Klijenti bi više voleli da isplaniraju i sa sigurnošću znaju koji će tačan iznos kamate na kraju perioda oročenja dobiti", kaže Goran Tomić iz "Eurobank EFG".

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво