NIS počinje proizvodnju nafte i gasa u Rumuniji

U eri električnih automobila naftni sektor u svetu se brzo transformiše, a naftna preduzeća prerastaju u energetska. U toj tranziciji je i NIS, koji već ima 14 malih progona za proizvodnju i struje i toplotne energije. A posle deset godina od privatizacije, počinju proizvodnju nafte i gasa u susednoj Rumuniji. Istražujemo i zašto bi NIS bio najbolji partner u privatizaciji pančevačke "Petrohemije".

U Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Rumuniji, NIS ima 90 benzinskih pumpi i već nekoliko godina istražuje nova nalazišta nafte i gasa. A ovih dana u pančevačku rafineriju na ispitivanje za preradu stigle su i prve količine nafte iz probne proizvodnje u Rumuniji.

"U Rumuniji u Panonskom basenu već je otkriveno i naftno i gasno nalazište. Nastavljamo sa daljim bušenjem i pronalaženjem novih mogućnosti za širenje resursne baze kompanije, jer su postignuti rezultati ohrabrujući", kaže predsednik Odbora direktora NIS-a Vladimir Jakovljev.

Glavna i odgovorna urednica Sputnjika Ljubinka Milinčić navodi da je poznato da Rumunija ima mnogo nafte.

"Čuli smo i da su sadašnja istraživanja mnogo uspešnija, više se ne dešava da se istražuje na više mesta a nađe se nafta na dva. Sada je to uglavnom sto posto", rekla je Milinčićeva.

Pri kraju je i najvažniji posao u "Rafineriji Pančevo" – gradnja postrojenja "Duboka prerada". To je ključno ekološko postrojenje za zemlju jer će omogućiti proizvodnju mazuta bez sumpora.

"Reč je o značajnom proširenju proizvodnje, konkretno rast od 38 odsto proizvodnje dizel goriva, kao i sopstvena proizvodnja novog proizvoda, koksa, čime će se u potpunosti pokriti potrebe Srbije jer ga sada uvozi, a biće ga i za izvoz", ističe Jakovljev.

Većinski vlasnik "Gasprom njeft" danas u NIS-u ima 56,15 posto akcija, 29,87 je udeo države a ostalo je u rukama malih akcionara.

Razgovori o privatizaciji "Petrohemije"

Ruski partner je potvrdio da je spreman da sa Vladom razgovara i o evetualnoj privatizaciji Petrohemije. To bi bilo dobro rešenje jer ta pančevačka hemijska fabrika ne može da radi bez NIS-ovog primarnog benzina.

"Petrohemijski kompleks je prirodno povezan sa Naftnom industrijom. A pošto su Petrohemija i NIS susedi, znači fabrike koje su jedna preko puta druge, mislim da bi zaista bilo dobro da 'Gasprom njeft' kao većinski vlasnik NIS-a sa Vladom Srbije nađe najbolje rešenje", ukazuje urednica Balkan magazina Jelica Putniković.

Deceniju od privatizacije u NIS-u je završen investicioni ciklus vredan tri milijarde evra. Do 2025, kažu, uložiće još 1,4 milijarde evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара