Pregovori o minimalcu – koji su predlozi na stolu

Predstavnici radnika, poslodavaca i Vlade nastavili su pregovore o povećanju minimalne cene rada za iduću godinu. Na drugom sastanku radne grupe Socio-ekonomskog saveta, Ministarstvo je predložilo povećanje od šest do 10 odsto, a sindikati zatražili 24 i po odsto. Poslodavcima je prihvatljiviji predlog države.

Prvi sastanak služio je za upoznavanje, drugi za konkretnije predloge. Povećanja minimalne cene rada svakako će biti, a koliko – tri su različita predloga.

Ministar finansija Siniša Mali kaže da će, s obzirom na to da postoji fiskalni i budžetski prostor za povećanje minimalne cene rada, primanja oko 350.000 ljudi biti dodatno približena minimalnoj potrošačkoj korpi.

"Želimo kompromisno rešenje i uveren sam da će povećanje biti zadovoljavajuće za sve tri strane – državu, sindikate i poslodavce. Danas smo pred njih izašli sa predlogom uvećanja od 6 do 10 odsto", naveo je Mali.

Mnogo veće približavanje minimalnoj potrošačkoj korpi – koja je oko 37 hiljada dinara – žele sindikati.

"Tražili smo konkretnu cifru, da sa sadašnjih 27.400 dinara, minimalac za 2020. bude 33.700, što bi u procentima bilo oko 24 posto, odnosno 24,5", kaže Goran Milić, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Trećoj strani, poslodavcima, prihvatljivija je ponuda države, uprkos obećanju da će povećanje minimalca pratiti smanjenje opterećenja na zarade.

"Ako bi minimalna plata bila 33.700, šta bismo radili sa onima koji imaju 32.000, šta bi radili sa onima koji imaju sada 33.000, znači morali bi da i te da povećaju. To je nemoguće da jedna privreda izdrži", napominje Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.

Šta je najrealnije rešenje?

Goran Milić smatra da je najverovatnija neka opcija koja je između predloga Vlade i sindikata.

Jasniju sliku sve tri strane očekuju sledeće nedelje, kada je poslednji sastanak u ovom sastavu pred sednicu Socio-ekonomskog saveta.

Pre nje, Ministarstvo rada, kako su rekli RTS-u, neće se oglašavati u medijima.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво