Može li ASEAN da bude četvrta ekonomska sila u svetu

Prošle nedelje obeležen je pedeset drugi rođendan ASEAN-a, organizacije u čijem sastavu je deset zemalja jugoistočne Azije. Ovo je jedna od najuspešnijih regionalnih integracija u svetu. Do 2030. godine mogla bi da bude četvrta svetska ekonomska sila.

Svake godine u ambasadi jedne od država članica Asocijacije nacija jugoistočne Azije, poznate pod skraćenicom ASEAN, podiže se zastava povodom Dana ove organizacije. Tako je obeležen i 52. rođendan u ambasadi Indonezije, a pomogle su i diplomatske misije Malezije i Mjanmara i prvi put Kraljevine Kambodže.

U ime šefova diplomatskih misija zemalja ASEAN-a u Srbiji, ambasador Indonezije Mohamad Čandra Viđa Juda je istakao kontinualnu posvećenost organizacije jačanju tri stuba – političko-bezbednosne, ekonomske i društveno-kulturne zajednice, u skladu sa kretanjima u svetu.

Zemlje iz grupe ASEAN-a pokrenule su inicijativu za borbu protiv trgovine ljudima u regionu uz finansijsku podršku partnerskih zemalja poput Australije. 

"Želimo da živimo u Indo-pacifičkom regionu koji je otvoren, inkluzivan, prosperitetan i poštuje međunarodno pravo sa jakim ASEAN-om u srcu", istakla je Mariz Pejn, ministarka spoljnih poslova Australije

Ministar spoljnih poslova Indije Subrahmaniam Jaishankar naglasio je da je napredak Indije izvesan.

"Želimo da vidimo jak, ujedinjen i prosperitetan ASEAN, koji ima centralnu ulogu u razvoju dinamičnog Indo-Pacifika. Time je napredak i bezbednost Indije izvesna", rekao je Jaishankar.

ASEAN obuhvata deset zemalja sa 630 miliona stanovnika. Predstavlja ekonomsku grupaciju na trećem mestu u Aziji, sa godišnjom stopom rasta od šest odsto, sa velikim poslovnim i investicionim mogućnostima.

Zato je ambasador Čandra u ime svih zemalja pozvao Vladu Republike Srbije i srpsku poslovnu zajednicu da prošire saradnju sa ASEAN-om, kako na ekonomskom tako i na društveno-kulturnom.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи