Čadež: Kinezi vide potencijal za dalji razvoj železare

Investicija od 80 miliona dolara kineske "Hbis grupe" u modernizaciju smederevske železare pokazatelj je da i pored problema koji postoje u svetu, na relaciji Kina–Amerika po pitanju kvota za čelik, Kinezi vide potencijal za dalji razvoj i dugoročnu proizvodnju u Srbiji.

Srbija pomno prati proces proizvodnje čelika, a u kontekstu kvota koje propisuje Brisel, kako ni u jednom trenutku privreda naše zemlje ne bi bila ugrožena, kaže predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Čadež objašnjava za Tanjug da polaganje kamena-temeljca za novu liniju Aglomeracije u čeličani u Smederevu, čijem početku radova će sutra, kako je najavljeno, prisustvovati predsednik Aleksandar Vučić, znači novo ulaganje u dodatnu vrednost srpskog čelika što će, procenjuje, uticati na ukupno povećanje vrednosti izvoza iz naše zemlje.

"Investicija kineske kompanije u modernizaciju postrojenja, u sisteme za zaštitu životne sredine, znači da je kompanija tu, gde vidi potencijal, koji može da ima sa svojom kompanijom i da ovde može da opstane", rekao je Čadež.

I pored problema koji postoje u globalnim okvirima, dodaje, kineska kompanija vidi svoju proizvodnju u Srbiji.

"Ono što je posebno dobro je što se odlučuju da ulože novac u dalju dodatu vrednost proizvoda. Novom tehnologijom se povećava vrednost onoga što se izvozi", naveo je Čadež. 

S obzirom na to da je železara najveći izvoznik Srbije, veoma je važno kako će se ona razvijati u narednih pet godina, objašnjava predsednik PKS-a koji, govoreći o svetskom tržištu čelika, odnosima Kine i Amerike kada su u pitanju kvote, kaže da Evropska unija traži svoj način da odgovori na ove globalne izazove.

Iako Srbija nije članica EU, vezana je za svetsko tržište čelika. Zato, kaže, država prati zajedno sa EU procese koji se tiču proizvodnje i visine izvoznih kvota, a, prema rečima Čadeža, Srbija je do sada imala u tom pitanju razumevanje od strane Brisela.

Dodaje da je naša zemlja, kao i druge države na Zapadnom Balkanu, potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali da taj sporazum ne govori samo o pridruživanju, već da se njime i EU obavezala da održava stabilnost u regionu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи