EPS, širenje najveće fabrike struje na Balkanu

Stalno insistiranje MMF-a na ceni struje ne čudi jer je u Srbiji najjeftinija u Evropi. Država potencira razvoj, jer želi jaku elektroprivredu koja se širi, a u planu je i kupovina elektroprivreda iz okruženja. Da može, pokazalo je proširenje poslovanja "Elektromreže Srbije" na crnogorsko tržište koje je i zemlji i preduzeću donelo višestruku korist.

EPS je najveća fabrika struje na Balkanu. Sa proizvodnim kapacitetima, snage 7.355 megavata, veći je od svih elektroprivreda zajedno sa prostora bivše SFRJ. 

Analiza Ekonomskog instituta pokazuje da eventualno širenje olakšava i činjenica što su energetski sistemi bivše Jugoslavije praktično već uvezani.

"Još 2008. godine Ekonomski institut je dao tu inicijativu oko spajanja 'Elektroprivrede Srbije' i 'Elektroprivrede Republike Srpske'. Prvo takvo preduzeće bilo bi izuzetno respektabilno na regionalnom tržištu električne energije, a sa druge strane omogućilo bi se adekvatnije upravljanje hodropotecijalom koje imamo na Drini. Mislim da bi tako napravljen sistem u drugom koraku mogao da razmatra i eventualne akvizicije ostalih eleketroprivreda u regionu", rekao je Dragan Šagovnović, generalni direktor Ekonomskog instituta u Beogradu.

Zato je važno što je EPS započeo kapitalne investicije u nove proizvodne kapacitete i što je već znatno reorganizovan.

Ali, te reforme moraju biti brže, na tome insistiraju i Međunarodni monetarni fond i Svetska banka koji prate poslovanje kompanije.

A da je širenje poslovanja dobar potez dokazuje "Elektromreža Srbije" koja od 2015. ima deset posto vlasničkog udela u crnogorskom prenosnom sistemu koji pozitivno posluje.

"Ti pozitivni rezultati naravno donose finasijsku korist i 'Elektromreži Srbije'. Međutim ono što je još značajnije jeste da ostvarujemo strategiju, a to je regionalno jačanje, učvršćivanje pozicije u regionu u prenosu električne energije", istakla je Nadica Stojanović, izvršni direktor za investicije i strategiju u EMS-u.

A na prvom mestu ta elektroenergetska dominacija obezbeđuje razvoj tržišta i trgovanje strujom na evropskom tržištu, energetsku stabilnost i mogućnost brze isporuke struja u kriznim situacijama.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво