Kako do novog vozila, moguć i kredit bez učešća

Tržište automobila u Srbiji raste. Stručnjaci to objašnjavaju boljim ekonomskim parametrima, boljom ponudom kreditnih i lizing linija. Mnogo se kupuje i takozvanim "flet" sistemom gde se ne postaje vlasnik vozila već samo korisnik. Čak i državne institucije, poput opština, javnih preduzeća i ministarstava, umesto da kupuju, u budućnosti će iznajmljivati vozila.

Uvozici se trude da privuku kupce a počela je i prodaja malim privrednicima i pravnim licima bez učešća. To znači – plaća se prva rata i kasko osiguranje i registruje vozilo.

S druge strane, povećava se prodaja putem klasičnog iznajmljivanja vozila gde auto koristite četiri godine i posle toga možete da ga otkupite ili vratite dileru. Sve u svemu, pet meseci ove godine obećavaju bolje rezultate nego lani.

"Prodato je 14.745 novih automobila, zajedno sa lakim komercijalnim vozilima. Od toga, 11.500 su putnička vozila. Blagi rast je u odnosu na prethodnu godinu između sedam i osam procenata", kaže Miloš Petrović, predsednik Asocijacije uvoznika automobila Srbije. 

Neki prodavci su spremni da kreditiraju kupce i sedam hiljada evra bez kamate. Uz kombinaciju prodaje "staro za novo" prodaja je značajno porasla od početka godine.

"U prvih šest meseci ove godine mi smo porasli za više od 25 odsto. Radi se o nekom zdravom ekonomskom okruženju koje se formiralo, a što se reflektuje u tome da se kupci sve više i više odlučuju za novo vozilo", navodi Robert Lukić iz firme "Tojota Srbija". 

Ono što je posebno interesantno je da je promenjena svest kupca – umesto dizela, koji je bio najtraženiji, kupci sve više traže benzince, koji sada manje troše, jeftiniji su za popravku, a benzin je jeftiniji od dizela.

"Prema podacima kojima raspolažemo, neki odnos kupovine je 60 odsto benzinac a 40 odsto dizel agregat. Što se tiče finansiranja, 60 odsto tržišta kupuje nova vozila kroz neki vid finansiranja, da li je to kredit ili lizing. Što je standard u našem brendu, to su vozila sa pametnim tehnologijama", kaže Ana Babić iz kompanije "Nisan Srbija". 

Veliki problem je uvoz polovnjaka starijih od 15 godina. Samo u prvih šest meseci više od 50.000 je uvezeno u Srbiju.

Uvoze se modeli sa "evro 3" i "evro 4" motorima koji su više ekološki otpad a manje prevozna sredstva. Uvoznici kažu da država mora da reaguje ne samo zbog prodaje već i zbog ekologije i čistog vazduha.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво