Krediti malim preduzećima za nabavku opreme

Od ove nedelje preduzetnici i vlasnici malih preduzeća mogu da konkurišu za povoljne kredite za nabavku opreme, uz koje država četvrtinu novca daje bespovratno. Za tu namenu Ministarstvo privrede opredelilo je milijardu dinara, gotovo za trećinu više nego prošle godine.

Uz milijardu dinara bespovratno, mala preduzeća mogu da nabave opremu vrednu četiri milijarde dinara.

Državni sekretar Ministarstva privrede Dragan Stevanović smatra da je to jako značajan projekat kojim se direktno finasijski gađa domaća privreda i domaći proizvođači. "Za nas je to veoma važno zbog projektovanog rast", dodaje Stevanović.

Za nabavku alata i mašina potrebno je pet odsto učešća, četvrtinu novca daje država, dok se 70 odsto sredstava obezbeđuje bankarskim kreditom.

Privrednici mogu da konkurišu isključivo u nekoj od šest partnerskih banaka i dve lizing kuće. Kamata na kreditni deo je u rasponu od jedan i po do šest i po odsto, zavisno da li je fiksna ili varijabilna i da li je kredit uzet u dinaraima ili je indeksiran u evrima.

Umesto hipoteke, garancija je zalog na opremu koja se kupuje. Takav model uz manji obim sredstava primenjivao se i protekle dve godine.

"Najveće interesovanje vlada upravo za dinarske kredite i to one sa dužim periodom otplate, do pet godina. Najveći broj klijenata potiče iz mašinske i prehrambene industrije", navodi Maja Ogrizović iz Poštanske štedionice.

Kediti su namenjeni isključivo proizvodnim delatnostima.

Dragan Stevanović kaže da je bilo određenih ograničenja kad je u pitanju građevinska industrija. "Mi smo sada u najvećoj meri taj program relaksirali. Jedino nije moguće da se tim sredstvima finasira stanogradnja", ukazuje Stevanović.

Takva pogodnost postoji za kupovinu opreme vredne do 20 miliona dinara. Ako je skuplja, privrednik to finasira iz drugih izvora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи