"Standard end Purs" potvrdio ocenu kreditnog rejtinga Srbije

Agencija za ocenu kreditnog rejtinga "Standard end Purs" potvrdila je ocenu kreditnog rejtinga Srbije na nivou BB, uz unapređenje izgleda sa stabilnog na pozitivni, što znači da bi kreditni rejting mogao biti uvećan na BB+ u narednih 12 meseci, saopštili su Ministarstvo finansija Srbije i Narodna banka Srbije.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija, agencija procenjuje da će rast BDP-a u 2018. godini iznositi 4,2 odsto, što je najviša stopa rasta u poslednjih 10 godina, i da će u periodu od 2019. do 2021. godine BDP nastaviti da raste po prosečnoj stopi od 3,3 odsto i više.

Rast će, dodaje se, biti zasnovan na većoj privatnoj potrošnji koja će biti podstaknuta rastom zaposlenosti, zarada i stabilnom prilivu doznaka, a usled većeg poverenja stranih investitora, očekuje se i veći priliv direktnih stranih investicija, koji će isto tako pospešiti ekonomski rast.

U saopštenju Narodne banke Srbije posebno se ukazuje da je odluka o popravljanju izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije doneta na osnovu snažnog privrednog rasta i rezultata monetarne politike u pogledu očuvanja cenovne i finansijske stabilnosti. 

"Ove godine smo potvrdili kreditni rejting, sa tim da sa stabilnog dobijamo unapređenje na pozitivni i da sa takozvanog BB kreditnog rejtinga u narednih 12 meseci očekujemo BB+", rekao je ministar finansija Siniša Mali za Tanjug.

Objašnjava da je to potvrda rezultata ekonomske politike koju Vlada vodi još od 2014. godine i dobrih makorekonomskih pokazatelja, te da visok kreditni rejting i pozitivni izgledi za narednu godinu znače da će Srbija za investitore biti još atraktivnija.

"Važno je da kreditne agencije vide dobre pokazatelje i da na ovaj način kroz izveštaje to i potvrde", dodaje Mali.

Ističe da stopa rasta BDP-a nikada nije bila veća u poslednjih 10 godina, da će do kraja godine rast biti 4,4 odsto, da je smanjeno učešće javnog duga u BDP-u koji sada iznosi 54,1 odsto, dok je samo pre nekoliko godina javni dug bio veći od 70 odsto BDP-a, te da je već treću godinu za redom budžet u suficitu.

"Ove godine suficit će biti 0,6 odsto BDP-a. Da vas podsetim, 2013. i 2014. godine deficit je bio 6,6 odsto. To su sjajni rezultati koji pokazuju koliko se Srbija promenila. Da ne zaboravim takođe i rezultate na tržištu rada, 11,3 odsto stopa nezaposlenosti u odnosu na preko 25 odsto 2013. godine", rekao je Mali.

Dobri ekonomski pokazatelji, navodi ministar, znače veće investicije, atraktivniji poslovni ambijent, jeftinije izvore finansiranja, jeftiniji kapital, mogućnosti za otvaranje fabrika, novih radnih mesta i novih proizvodnih hala, dalje smanjenje nezaposlenosti, kao i veće prihode za budžet.

Veći prihodi znače veće plate i penzije 

Kaže da veći prihodi dalje znače povećanje penzija i veće plate u javnom sektoru i ocenjuje da investicioni ciklus koji je pokrenut daje rezultate.

"Moram da kažem, nismo zadovoljni. Možemo još bolje. Hoćemo da se borimo za još novih radnih mesta u našoj zemlji. U narednom periodu borimo se i za veće plate", rekao je Mali.

Nastojaće se, dodaje, da se dalje radi na podizanju životnog standarda građana kako bi plate u proseku bile veće iz godine u godinu.

Podsetio je da je Srbija u poslednjih 12 meseci privukla 2,6 miliardi evra stranih direktnih investicija i da je po tome apsolutni lider u regionu.

Naveo je da oko 55 ili 56 odsto svih stranih direktnih investicija u region Zapadnog Balkana dolazi u Srbiju, te da i to pokazuje koliko se Srbija promenila i koliko je atraktivna za ulaganja.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво