Ndegva za RTS: Budžet osnova za rast privrede i standarda građana

Budžet koji je Vlada predložila daje osnove za dugoročan rast privrede i standarda građana, a sledeći korak je uvođenje platnih razreda, izjavio je u intervjuu za RTS šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Stiven Ndegva. Naveo je da je Svetska banka na pola programa sa Srbijom vrednog milijardu i 800 miliona evra i da je cilj da se tim novcem poveća privredna konkurentost.

Stiven Ndegva, u intervjuu za RTS, govori o budžetu za narednu godinu i planu povećanja plata i penzija, dokle se stiglo sa programom Svetske banke u Srbiji, ali i tome koliko kriza na KiM može da utiče na rast ekonomije.

Za iduću godinu Vlada je predvidela državnu kasu koja će omogućiti razvoj privrede i povećanje standarda građana. Osnove za to su investicije u infrastrukturu, povećanje plata i penzija. Koliko je to realno, kakva je Vaša ocena, da li je to i dugoročno?

Što se tiče budžeta, mi mislimo da je to pozitivan korak u pravcu novog plana razvoja i rasta. Taj budžet održava fiskalnu stabilnost, jer je projektovan i deficitan 0,5 odsto, što je bolje nego prošle godine. To je dobro. Investicije su povećane za 300 miliona dolara, pa kad se sve to realizuje imaćemo bolji standard života i privredni rast.

Što se tiče plata i penzija, odnosno povećanja, to je pomalo za brigu. Penzije su dogovorene sa fondom i sa Vladom da mogu da se koriguju, ali što se plata tiče mislimo da moramo da pokušamo da uvedemo reforme o kojima smo pričali unazad dve godine.

Vi mislite na platne razrede, još pre dve godine ste upozorili da je važno da se zna koliko je plaćeno svako radno mesto, bez obzira gde je taj posao. Zašto mislite da se to još nije uradilo?

Mislimo da je to nešto što je osnovno, važno je u svakoj modernoj ekonomiji imati predviljiv, racionalan i kredibilan javni sektor koji zavisi od zasluga. To je racionalizacija, dogovoreno je sve to, a mi smo razočarani zbog kašnjenja, jer mislimo da bi bilo korisno kako bi bile poboljšane javne usluge.

Vi ste na polovini programa petogodišnjeg koji ste planirali za Srbiju. Koliko novca je potrošeno i koliko je ostalo za koje projekte? 

Nas raduje što podržavamo Vladu što se rasta tiče. Taj novi plan rasta podrazumeva dva koraka koji pomažemo. Prvi je putem budžeta koji bi trebalo da pomogne velike reforme da se poboljša konkurentnost ekonomije i kako bi ekonomija bila okrenutija tržištu, uključujući i stvari kao što su racionalizacija toga na koji način se stečaj dešava.

Imamo i neke investicione projekte koje pripremamo. Jedan što se tiče regionalne trgovine, koji će pomoći da Srbija bude povezanija sa regionom, trgovinom. Imamo i projekat za poresku upravu, takođe imamo program digitalnog upravljanja, koji će iduće godine da dospe. Konačno postoji projekat u poljoprivredi. Upravo smo počeli da ga projektujemo sa Vladom i to bi trebalo da krene da se realizuje krajem iduće godine.

Koliko je novca ostalo za te projekte?

Za narednu godinu za te projekte koje sam spomenuo to je između 200 i 300 miliona. U planu imamo još nekih 300 miliona. Tako da smo na polovini i imamo pripremljene projekte u vrednosti od 800 miliona. Ukupno je milijardu i 800 miliona. Ide relativno dobro i to imamo u pripremi za naredne dve godine.

Koliko krize, poput ove koju sada imamo na Kosovu, utiču po Vašem mišljenju na rast ekonomije, na sve ove planove i uspehe koji postoje u ekonomiji?

Generalno posmatrano svaka kriza utiče na poverenje u ekonomiju. Poslovni ljudi krenu da oklevaju. Planiranje za budućnost je nestabilnije. U Svetskoj banci naravno više volimo ekonomije koje mogu da budu zaštićene od političkih kriza. Fokusiramo se da pokušamo da ekonomija bude otpornija na takve šokove. Ali u smislu naših programa oni nisu pogođeni.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи