Balkan perspektivan za bankare

Srbija i Mađarska, zahvaljujući dobrim političkim odnosima i hrabrim potezima predsednika Srbije, doprineli su da dve zemlje nemaju samo dobre ekonomske pokazatelje već i neograničen prostor za investicije u regionu, kaže za RTS Šandor Čanji, predsednik OTP mađarske bankarske grupacije. Ta banka nedavno je kupila Vojvođansku banku i veruje da će se broj banaka u Srbiji smanjivati, ali i da je tržište regiona jedno od najprosperitnijih na svetu.

Kada su rešili problem nenaplativih kredita, posebno u švajcarskim francima, mađarske banke mogle su da krenu u novi investicioni ciklus. Tamaš Novinski, preduzetnik iz Budimpešte, zbog straha od kursnih razlika koristio je samo minus na karticama.

"Država je donela zakon da se krediti mogu podizati u forintama do 20 godina i uz fiksnu kamatu. Sada razmišljam i o kupovini stana pod tim uslovima, jer je rizik kursnih razlika nestao", napominje Tamaš Novinski.

Stabilnost koju je postigla mađarska odnosi se i na region. Direktor OTP grupacije Šandor Čanji, koji je neprekidno na čelu banke 27 godina – što je nezvanično rekord u svetu – kaže da je u svim zemljama regiona gde posluje i ta banka ostvaren pozitivan ekonomski rast i da tu sinergiju ne treba prokockati.

"Dobro je imati prijateljske komšijske odnose. Mađarska i Srbija su odličan primer, ali tu je i Hrvatska. Kada bi se naše zemlje još bolje ekonomski povezale, jer mi pojedinačno nismo veliki, bili bismo tržišno veoma značajan međunarodni igrač, posebno u proizvodnji hrane", smatra Šandor Čanji.

Kada je reč o rastu izvoza investicija, trendovi u ove tri zemlje su pozitivni. Srbija beleži veći rast investicija više 12 odsto, Evropska unija tri, Mađarska 14, a Hrvatska 3,6 odsto.

Srbija i Mađarska imaju i natprosečan rast bruto domaćeg proizvoda – oko 4,5, Hrvatska 2,7, a prosek Unije je oko dva odsto.

Stručnjaci OTP grupacije kažu da su ova i iduća godina jako povoljne što se tiče makroekonomskog okruženja. Međutim, već krajem iduće godine osnovna kamata za kredite u evrima biće veća do 1,5 procenata.

To se neće odraziti za klijente koji su zaduženi u forintama, jer ovde u Mađarskoj je 80 odsto kredita, ali bi moglo da pogodi zemlje u regionu pre svega, to su Hrvatska, Srbija ili Bosna i Hercegovina.

"Bitno je da naši klijenti to razumeju, da nikada to ne ide u jednom smeru i mi moramo da budemo spremni za takva dešavanja. U svakom slučaju, mislimo da će sledeća godina biti dobra kao što je i ova godina i očekujem da ćemo u svim bankma imati dvocifren rast", navodi Predrag Mihajlović, predsednik Izvršnog obora Vojvođanske banke.

Digitalni servisi za privredu i stanovništvo, zelena ekonomija i ubrzanje transakcija, jesu polje gde će se banke takmičiti u budućnosti. Kada je reč o još nekoj od akvizicija domaćih banaka, ljudi iz OTP-a su ostali zagonetni.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво