Novim propisima efikasnije protiv "divlje gradnje"

U Srbiji je oko dva miliona nelegalno izgrađenih objekata, a za poslednje tri godine, od usvajanja Zakona o ozakonjenju, izdato je 183.000 rešenja za legalizaciju. Srušeno je tek 500 objekata, ne računajući Beograd, koji nisu građeni po propisima. Da se praksa "divlje gradnje" iskoreni trebalo bi da doprinesu nedavno usvojene izmene propisa koje stupaju na snagu 6. novembra.

Resorna ministarka Zorana Mihajlović još jednim je pozvala građane da završe postupak ozakonjenja i rekla da je rok za okončanje postupka legalizacije objekata u Srbiji pet godina.

Podseća da izmenama zakona nelegalni objekti mogu da se ruše posle drugostepene odluke suda, i pre okončanja upravnog postupka, kao i da u nelegalno izgrađenim objektima neće moći da se vrše uslužne delatnosti.

Izmene koje podrazumevaju i zabranu prometa divljih objekata najpre će se osetiti u Beogradu, kaže zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

Građevinske inspekcije sa opština prelaze na gradski nivo, što će, kaže, omogućiti lakše rušenje objekata koji se grade bez papira.

Radiće se na tome da umesto sadašnjih 65 odsto, pokrivenost urbanističkim planom poraste na 80 odsto.  

Vesić dodaje i da će građani svoje objekte sada moći da legalizuju na 17 mesta, tj. u svim opštinama, što bi trebalo da ubrza proces ozakonjenja.

Podseća da se građevinske dozvole izdaju za 28 dana i da je Beograd prošle godine izdao dozvolu za 1.024.000 kvadrata. Bez dozvola se, navodi, uzima novac građana Srbije, opterećuje infrastruktura, ali i izbegava odgovornost za kvalitet objekata.

Zakonskim rešenjima je, kaže, zadovoljan i direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković. Navodi da građani sada imaju tačne informacije o objektima kako ih ljudi koji grade ne bi doveli u zabludu.

Ukoliko je objekat nelegalan, lokalna samouprava prosleđuje zabeležbu Zavodu, koji je odmah evidentira, a skida tek nakon okončanja postupka ozakonjenja.

U međuvremenu, kaže, važi zabrana na promet takvog objekta. Dodaje da dva miliona objekata za ozakonjenje predstavlja mrtav kapital koji se meri milijardama.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи