Sajam zapošljavanja za osobe sa invaliditetom

Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, ima gotovo 13.000 nezaposlenih osoba sa invaliditetom, što je manje za 8,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Nacionalna služba zapošljavanja organizovala im je specijalizovani Sajam zapošljavanja na opštini Vračar, gde je 23 poslodavca ponudilo više od 200 radnih mesta.

Vozači, magacioneri ali i programeri traženi su na sajmu zapošljavanja. Desanka Marković, sa prvim stepenom invaliditeta, posle dve decenije rada u medicini ostala je bez posla.

"Ne mogu puno radno vreme, pola radnog vremena, s tim da ne mogu da stojim. Ovde, za sada koliko sam ja primetila, samo posao spremačice", kaže medicinski tehničar Desanka Marković.

Za slabovide osobe sužena je mogućnost zapošljavanja na nekoliko profesija kao što su operater u kol-centru, maser, instruktor plesa, kaže Boban Veličković.

"Zašto ne bi moglo da se prilagodi ili bar malo da nam se omogući da nam se prošire neka zanimanja? Dosta osoba sa oštećenim vidom su izvrsni na računarima, jedino razlika je u tome što bi nam bi potreban govorni program", smatra Boban.

Firma za programiranje i izradu specijalnih vizuelnih efekata, prepoznala je da među osobama sa invaliditetom može da nađe potrebne kadrove, a centar za prodaju tehnike ih već zapošljava.

"Što se tiče same ove posete sajmu, mnogo ljudi ne zna o čemu se radi, ali imali smo nekoliko prijava koje možemo uzeti u razmatranje", navodi Svetlana Karanović.

Sara Stefanović iz jedne kompanije koja prodaje tehniku navodi da su u prethodnih mesec dana zaposlili šest osoba sa invaliditetom.

"Danas smo ovde namenski došli, imamo dve pozicije otvorene. To je pozicija pomoćnog radnika u magacinu i pomoćnog radnika u administraciji", dodaje Stefanovićeva.

Osobe sa invaliditetom su izuzetno odgovorni i vredni radnici, a država subvencioniše njihovo zapošljavanje i plaća prilagođavanje radnog mesta.

"Subvencija zarade za osobe bez radnog iskustva je do 75 odsto minimalca. Mi dajemo, tj. država daje do 400.000 dinara za prilagođavanje radnog mesta", ističe Tatjana Milić Mandić.

Na sajmu zapošljavanja u opštini Vračar posao je potražilo oko 400 osoba sa smanjenom radnom sposobnošću. Prošle godine u Srbiji je zaposleno gotovo 6.500 njih, a u prvih osam meseci ove godine 4.849.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво