Šef "Micubišija" za RTS: Srbija pogodan ambijent za Kaizen

Kako unaprediti poslovanje i efikasnost kompanija? Japanski odgovor na to je primena "Kaizen koncepta". O japanskoj filozofiji poslovanja i njegovoj perspektivi u Srbiji za RTS je govorio generalni menadžer "Micubišija" Naoki Cukada.

Najveće svetske privrede svoj uspeh duguju produktivnom radu i dobrom upravljanju kompanija, odnosno - menadžementu. Pre pola veka japanski proizvođač automobila "Tojota" uveo je u svoju poslovnu praksu koncept pod nazivom "kaizen", što znači poboljšanje u poslu na dnevnoj osnovi, kako bi se celokupan poslovni proces unapredio.

Ovaj koncept ubrzo je našao primenu širom sveta posredstvom Kaizen Instituta koji je osnovan sredinom osamdesetih.

Ova poslovna filozofija stigla je i u Srbiju zahvaljujući gospodinu Naoki Cukada, generalnom menadžeru japanske firme "Micubiši", koja u našoj zemlji posluje od 1965. godine. Sarađuje i sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana, kako bi kao partneri ostvarili zajednički nastup i razvoj.

"Kaizen je dobro sredstvo za poboljšanje učinka i efikasnosti u preduzeću - njihove profitabilnosti kao i ličnom razvoju i napretku zaposlenih. Ovaj koncept dodatno doprinosi produktivnosti kompanija, posebno u zemljama u kojima su postavljeni određeni etički standardi. Kaizen se primenjuje u industriji, ali i u školama, bolnicama", rekao je za RTS Naoki Cukada.

Kakvo je iskustvo Japana u primeni Kaizen koncepta?

– Kaizen može da poboljša poslovnu efikasnost preduzeća, a to podrazumeva i bolje prihode i više slobodnog vremena za privatni život zaposlenih. To se sa svoje strane odražava na bolji učinak na poslu.

Da li imate primer za to?

– Ono što je dobro je to da mi delimo iste standarde koji važe i za sve nove radnike. Oni imaju priliku da predstave svoje sposobnosti i znanje i da ih unaprede. To je suština naše efikasnosti i zaposleni su veoma zadovoljni, zbog čega se Kaizen koncept širi, uključujući i Srbiju.

Kakvo je vaše lično iskustvo u primeni Kaizen koncepta u Srbiji?

– Iz mog trogodišnjeg iskustva u Srbiji mogu da zaključim da je vaš narod visoko motivisan ne samo u javnom, već i privatnom sektoru. Privatni sektor je ovde još mlad i potrebno je da se proširi i poboljša. Vi imate i jake etičke standarde zasnovane na veri, kao i mi u Japanu. Ovde je pogodan ambijent za primenu Kaizen koncepta, sada je potrebno da ga unapredimo.

Cukada ističe podršku koju ima od kompanija u Srbiji, ali i naše vlade koja je podržala kandidaturu japanskog grada Osake za domaćina svetske izložbe Ekspo 2025. Odluka se očekuje u novembru.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво