Gde je Srbija 10 godina od svetske ekonomske krize?

Ovog meseca navršava se deset godina od početka svetske ekonomske krize, koja nije zaobišla ni Srbiju, a prema oceni premijerke Ane Brnabić, ekonomija Srbije je danas mnogo otpornija na promene, pre svega zahvaljujući manjem javnom dugu, koji je ispod 60 odsto.

"Svetska ekonomska kriza pogubno je pogodila Srbiju. Tadašnja vlada je pričala da imamo šansu u svetskoj ekonomskoj krizi i baš ništa nisu uradili da Srbija postane konkurentna i da privuče neke od investicija koje su se tada zatvarale širom Evrope i sveta. Međutim, Srbija je pretrpela velike štete", rekla je Ana Brnabić.

Prema njenim rečima, Srbija je danas "jača" zemlja, čiji je javni dug ispod 60 odsto zahvaljujući merama fiskalne konsolidacije koje je, podseća, prethodna vlada, sa tadašnjim premijerom Vučićem na čelu, implementirala.

"Naš cilj je da taj javni dug u narednim godinama bude ispod 45 odsto, kako bi Srbija bila u 'sigurnoj zoni' u slučaju svake naredne, potencijalne, krize na tržištu", naglasila je Brnabićeva u Naučnom parku.

Dodala je i da je inflacija Srbije već nekoliko godina u planiranim okvirima, kao i da je nezaposlenost u odnosu na, kaže, trenutak post svetske ekonomske krize, prepolovljena.

"Danas je nezaposlenost ispod 12 odsto i mi želimo da ona bude ispod deset odsto, odnosno da bude jednocifrena", naglasila je Brnabićeva.

Ističe da su dalji prioriteti države da poboljša klimu za ulaganja, koja je već, primećuje, dala odlične rezultate, jer je samo prošle godine bilo 2,6 milijardi evra investicija.

"Ove godine je, do sada, još bolji nivo investicija nego prošle godine", navela je premijerka.

Paralelno sa poboljšanjem klime za ulaganja, premijerka ističe da je cilj napraviti i ambijent u kome će se razvijati sve više startap kompanija, inovacionih kompanija, malih i srednjih preduzeća, jer su sve to, podvlači Brnabićeva, važni pokazatelji zdrave ekonomije.

"Srbija je danas nebrojeno puta jača, ne može da se poredi sa ekonomijom, državnom upravom i javnom potrošnjom koje su u vreme svetske ekonomske krize bile izrazito neodgovorno vođene. Danas to više nije tako i ja se time ponosim", apostrofirala je Brnabićeva.

U poređenju sa regionom, poručuje ona, Srbija "može da se diči" što je lider u inovacijama, digitalizaciji, elektronskim uslugama...

"Imamo jasan pravac kuda idemo i to se pokazuje na našem ekonomskom rastu koji je u prvoj polovini godine 4,85 odsto, a ono što je na nama je da taj ekonomski rast bude održiv", zaključila je Brnabićeva.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво