Otvoreno Kinesko-srpsko privredno udruženje

Kinesko-srpsko privredno udruženje svečano je otvoreno u Beogradu, a ova neprofitna, nevladina organizacija nastala je iz potrebe za udruživanjem privrednika i stručnjaka iz Kine i Srbije.

Ambasador Kine u Srbiji Li Mančang rekao je da je od početka svog mandata radio na osnivanju ovog udruženja i podvukao doprinos koji ono može pružiti za kineske i srpske kompanije koje ostvaruju ekonomsku saradnju.

Predsednik Kinesko-srpskog privrednog udruženja Sjue Lia naveo je da je cilj rada tog udruženja da aktivno reaguje na inicijativu "Jedan pojas – jedan put", kao i da obezbedi razmenu znanja i informacija između Kine i Srbije.

Li je podvukao značaj ovakvog udruživanja i posebno istakao važnost preduzeća koja su prva pristupila udruženju i tako postala njegovi osnivači.

Kineske kompanije grade u Srbiji puteve, mostove, proširuju elektrane, ali, tvrde nadležni, dve zemlje i dalje imaju veliki prostor za proširenje saradnje, posebno u industriji i poljoprivredi. Zato je razmena iskustava dragocena.

"One kompanije koje već imaju iskustvo, poznaju politiku, običaje, tradiciju Srba treba da daju više informacija, pomognu novim investitorima iz Kine koji dolaze ovde", rekao je ambasador Li.

Cilj je da zemlje zajedno idu napred. "Cilj je jedini, da što više dolazi kineskih kompanija, sarađuje ovde, investiraju ovde. Da zajedno idemo napred", rekao je Li.

Sjue Lia je naveo neke od najznačajnijih projekata između Kine i Srbije, poput mosta na Dunavu, Železare Smederevo, Kineskog kulturnog centra koji se gradi u Beogradu, saradnje sa kompanijom "Huavei"...

Rekao je da će projekata biti još više nego do sada i posebno se zahvalio ambasadoru Li Mančangu i predstavnicima Srbije na podršci saradnji dve zemlje.

"Stvaranje platforme i podsticanje razmene informacija između preduzeća dveju zemalja će, sa jedne strane, kineskim preduzećima koja dolaze u Srbiju da ulažu i razvijaju se, obezbediti veliku pomoć, a sa druge strane, biće i značajna podrška preduzećima iz Srbije koja razmišljaju o razvoju kompanija na kineskom tržištu" , rekao je Sjue Lia.

Predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom, Tomislav Nikolić, kome je danas dodeljen sertifikat počasnog predsednika Kinesko-srpskog privrednog udruženja, rekao je da je Kina kroz svoju istoriju imala ljude koji su znali da je vode, razvijaju i obezbede njenim stanovnicima bolji život.

Naveo je da je predsednik Kine Si Đinping preuzeo na sebe tešku ulogu da ekonomski podigne Kinu, ali da i pored toga pomaže drugim narodima i državama.

Nikolić: Srbija prva uporišna tačka Kine u Evropi 

Nikolić je dodao da je prva uporišna tačka Kine u Evropi bila Srbija i to iz nekoliko razloga, zbog slične istorije, tradicije u kojoj se vodila neprekidna borba protiv okupatora, mnogobrojnih žrtava u ratovima...

"Biće srećne sve zemlje koje budu sarađivale sa Kinom, jer je to novi model saradnje koji neki na Zapadu zovu osvajanje teritorije, ali osvajači ne grade puteve, kulturne centre, fabrike, to rade veliki ljudi, veliki narodi", istakao je Nikolić.

Naveo je da je tek inicijativa "Jedan pojas-jedan put" pokazala pravo lice Kine i njene pune kapacitete.

Kako kaže, pred Srbijom i Kinom je puno zajedničkih projekata koji predstavljaju poslove između prijatelja, bez uslovljavanja i nametnutih obrazaca ponašanja.

Nikolić se posebno zahvalio ambasadoru Li Mančangu i u šali dodao da ponekad ne zna da li on više zastupa Srbiju ili Kinu.

"Pozivam sve da se uključe u rad ovog udruženja, a posebne pozdrave i želje za nastavak uspešne saradnje prenosim od predsednika Srbije Aleksandra Vučića", rekao je Nikolić.

Kineske kompanije koje su već postale članice Kinesko-srpskog privrednog udruženja su "China road and bridge corporation", "China communications construction", "Yto", "Shandong hi-speed group", "China machinery engineering corporation", "Huavei".

Kina je najvažniji spoljnotrgovinski partner Srbije u Aziji, a ukupno Kina je treći partner Srbije kada je reč o uvozu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи