Kina se priprema za revoluciju u transportu

Kina se, kupujući delove kompanija ili cele kompanije u Evropi, ubrzano priprema za revoluciju u transportu. Tako vrši transfer tehnologije, a sledeći korak je kupovina izvora električne energije, koja će u budućnosti zameniti naftu u pokretanju vozila.

Kineska kompanija CTG, nazvana po poznatoj hidroelektrani "Tri klanca" na kineskoj reci Jangcekjang, ponudila je devet milijardi evra za portugalsku elektrodistribuciju (EDP), a uspe li u tome, to će biti jedno od najvećih kineskih preuzimanja na području Unije.

CTG u vlasništvu već ima 23,3 odsto udela u EDP-u, a za preuzimanje ostatka nudi gotovinu. To je pokušaj da se sa juga Evrope osvoji značajan prirodni resurs, u budućnosti bitan za pokretanje vozila. Kina ima kapacitete i kapital da se pojavi kao glavni kupac energo-sistema u Evropi.

"Investitor sa kineske strane koji je najvažniji za evropski prostor u energetskom sektoru je Stejt grid korporejšn ov Čajna. Preko te mreže ide struja za više od 1,1 milijardi ljudi, ima godišnji prihod od 330 milijardi dolara", objašnjava dr Ljubo Maćić sa Ekonomskog instituta.

Pored električne infrastrukutre kineske kompanije ubrzano kupuju deonice proizvođača automobila u Evropi.

Tako, na primer, kineski "Džili" kupio je "Volvo", a PSA grupacija ima čak 49 odsto kineskog kapitala. Poslednja kupovina potresla je i Nemačku gde je jedan kineski investitor kupio 10 odsto akcija "Mercedesa".

"EU će morati dobro da odmeri šta može a šta ne može da pusti. To je veoma osetljivo pitanje", ukazuje ekonomistkinja dr Katarina Zakić.

Elektromobili, elektro-skuteri, električni autobusi već sada se najviše prodaju u Kini. Oni su samo uigravanje terena da se posle 2020. osvoji celokupno tržište automobila Evrope jeftinim a kvalitetnim proizvodima.

Ako se tome doda i infrastruktura za punjenje, Kina bi mogla da računa na ozbiljne prihode iz Evrope, a jedan od glavnih lanaca snabdevanja biće put svile na kome se nalazi i Srbija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи