Građani i privreda se manje zadužuju, ali raste prodaja stanova

Prema podacima Udruženja banaka poslednjih meseci i građani i privreda se uzdržavaju od zaduživanja. Krediti privredi su u padu, a zaduženost građana stagnira. Ipak kupoprodaja nekretnina raste – prošle godine oko 10 odsto. Najviše se trguje stanovima i to u Vojvodini i u Beogradu. Kupci se najlakše nalaze za najskuplje stanove.

U Beogradu je lane prodato 13.000 stambenih jedinica, za četvrtinu više nego 2016. godine. Najskuplje plaćen stan koštao je oko 700.000 evra za stotinak kvadrata u "Beogradu na vodi".

"Investitori su postali dosta ozbiljniji i ponuda stanova je dosta porasla u prethodnom periodu i ono što je još zanimljivije očekujemo da drastično poraste u narednih godinu ili dve dana", kaže Nebojša Nešovanović iz Međunarodne konsultantske kuće "Džons Lang Lasal".

U većini gradova u Srbiji cena kvadrata se ne menja, negde se čak i smanjila, na primer u Pančevu, Čačku i Valjevu kvadrat se može naći za oko 500 evra. Za većinu i to je preskupo.

"Grupa prosečnih kupaca kod nas je dosta uska, kod nas najširi sloj stanovništva ne može sebi da priušti stan", dodaje Nešovanović.

Najskuplje plaćene kuće u Srbiji su na beogradskom Savskom vencu – po milion i trista hiljada evra.

Na konferenciji u Beogradu stručnjaci za promet nekretnina iz sveta imali su prilike da uporede tržište sa Srbijom.

"Na Floridi i širom SAD, plate i cene nekretnina su uporedive. Na Floridi imamo niže troškove života, a i cene kuća su znatno niže. Na primer, za kuću sa četiri spavaće sobe cena je od 200.000 dolara, a to uključuje i bazen", ističe Ališa Metson, posrednica u prometu nekretnina SAD.

"Ako poredimo Beograd i globalno tržište, ja ovde vidim mnogo potencijala za razvoj", ukazuje Ben Elder, globalni direktor za procenu "Friks" London.

Sve je veće interesovanje stranih investitora za stambenu gradnju u Srbiji i zbog veće pravne sigurnosti. Za razliku od ranijih godina kada su se prodavali i stari i nelegalni stanovi, kupci su postali mnogo oprezniji i zahtevniji.

"Proces legalizacije je u toku i znamo da teče sporo, ali sa druge strane ceo proces kupoprodaje nepokretnosti je daleko sigurniji zato što imamo već preko četiri godine javne beležnike koji su odgovorni za legalnost pravnog posla", navodi Nenad Đorđević iz "Klaster nekretnina" PKS.

Sada gotovo trećina kupaca stan kupuje direktno od investitora. Oni koji se prodaju na kredit u proseku koštaju između 1.100 i 1.200 evra po kvadratu u Beogradu, odnosno 900 evra u Srbiji. Ipak, većina i dalje čeka povoljnije kvadrate iz programa jeftine stanogradnje.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи