Ljajić: Sutra dogovor oko brašna ili slede kontramere Srbije

Ukoliko se sutra u Skoplju ne pronađe rešenje za problem koji je nastao kada su makedonske vlasti pre dve nedelje uvele vancarinske barijere na izvoz brašna iz Srbije, iako na njihovom tržištu postoji manjak kako brašna tako i pšenice, Srbija će odmah početi da primenjuje kontramere, rekao je ministar Rasim Ljajić.

Ljajić je istakao da se vancarinskim barijerama apsolutno ništa ne postiže. "Gube svi. Trpe pre svega privrednici, a štetu trpe i naši bilateralni odnosi", kaže Ljajić u razgovoru za Tanjug, uoči sutrašnjeg sastanka.

Poručuje da, ukoliko se na sutrašnjem sastanku sa ministrom poljoprivrede Makedonije, Ljupčom Nikolovskim ne postigne dogovor, to će biti kraj daljih pregovora.

Odmah nakon tog sastanka, ističe, Srbija će početi da primenjuje unapred pripremljen set mera.

Inače, koliko je "afera brašno" postala ozbiljna, govori i to, da današnjem sastanku Komiteta za poljoprivredu i bezbednost hrane Makedonije, predsedava premijer Zoran Zaev, kako bi se pronašlo rešenje.

Ljajić kaže da je situacija "vrlo prosta" i da je reč o "mlinarskom lobiju" u Makedoniji koji je krivac za trenutno stanje na relaciji Beograd - Skoplje.

"Imamo tri velika mlinara koji imaju toliki uticaj na sve vlade u Makedoniji, da pritiskom izdejstvuju uvođenje ovakvih barijera, sve dok oni svoje brašno ne prodaju", kaže ministar i objašnjava da Makedonija svakako mora da uvozi brašno iz drugih zemalja jer nemaju dovoljno iz sopstvene proizvodnje.

"Mi smo u svakodnevnim konsultacijama sa predstavnicima makedonske vlade i njihovog ministarstva poljoprivrede. Čini mi se da smo se malo približili nekom rešenju, ali, ostaje ono što smo ranije govorili. Ukoliko sutra u Skoplju ne pronađemo rešenje, počinjemo odmah sa primenom kontra mera, koje su spremne i najavljene svim resornim službama", jasan je Ljajić.

Na pitanje, koje mere je pripremila srpska strana, Ljajić kaže da je reč, pre svega o pojačanoj kontroli fitosanitarnih i veterinarskih inspekcija na robu iz Makedonije. "Na to imamo pravo po pravilima Svetske trgovinske organizacije, a ne kršimo sporazum sa CEFTA", precizira ministar.

Ljajić podseća da je zabrana na uvoz brašna iz Srbije, 13. necarinska barijera koju su makedonci postavili u poslednjih osam godina.

"Ništa nismo napravili ako se naredne godine suočimo sa sličnim problemom, jer makedonska strana je samo bila kreativna u traženju modaliteta za vancarinske barijere, a mi želimo da obezbedimo slobodan protok roba i u jednom i u drugom pravcu, te da obim razmene od 767 miliona evra povećamo", objasnjava Ljajić.

"Usijana telefonska linija" 

Koliko se "usijala" telefonska linija na relaciji Beograd -Skoplje, pokazuje i to, da se više puta tokom razgovora za Tanjug, ministar Ljajić javljao na telefon i pokušavo da ispregovara kompromis uoči sutrašnjeg sastanka sa Makedoncima.

Kaže, stalno je na vezi sa ministrom poljoprivrede Makedonije, a zovu i srpski proizvođači da se žale na makedonsku stranu.

Razgovarao je danas sa jednim srpskim proizvođačem brašna, koji je, kaže, za tri nedelje izgubio 180.000 evra zbog mera Makedonije.

Iz novosadskog Udruženja "Žitounija", koje između ostalih, okuplja i najveće srpske proizvođače brašna, poručuju da izvoznici trpe ogromnu štetu. Kažu da je izvoz smanjen za 1.000 do 2.000 tona braša, a da su gubici od 200 do 400 hiljada evra mesečno.

Srpski proizvođči brašna očekuju ishod sutrašnjih razgovora u Skoplju, kaže direktor "Žitounije" Zdravko Šajatović i podseća da srpski proizvođači žita i brašna polako gube tržišta Makedonije i Kosova, te poziva nadležne u Beogradu da održe hitan sastanak sa najvećim proizvođačima brašna u Srbiji.

Predlaže da, ukoliko pregovori ne uspeju, Srbija uvede zabranu uvoza makedonskih vina, voća i povrća iz te zemlje, jer, kako kaže, svake godine Makedonija na tri, četiri meseca, poremeti tržište Srbije različitim vancarinskim barijerama.

Da li će se desiti isti scenario kao sa Hrvatskom prošle godine, kada je ta zemlja podigla cene fitosanitarnih analiza i dodatno zakomplikovala procedure za uvoz, te su kilometarske kolone kamiona čekale na graničnim prelazima, a proizvođači gubili hiljade evra svakog dana, ostaje da se vidi nakon sutrašnjeg razgovora srpske i makedonske strane u Skoplju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво