Podsticaj za proizvođače organske hrane

Proizvođači organske hrane od 1. marta do 20. maja po sedmi put mogu da konkurišu za sredstva od milion i po dinara kojima Nlb banka nagrađuje najbolje proizvođače u toj poljoprivrednoj grani. Tražnja i izvoz organskih proizvoda raste, a i država je prošle godine počela da subvencioniše tu proizvodnju, kako po površini tako i za obezbeđivanje sertifikata.

Beli pokrivač će okopniti već sledeće nedelje, a to je i prilika za baštovane da krenu u sve isplativiju proizvodnju organske hrane. Tako je u svetu, pa zašto ne bi bilo i kod nas. Iskustvo prošlogodišnje pobednice konkursa je da ljudi žele da kupuju organsku hranu ali zbog više cene još nije dostupna svima.

"Ideja kad sam ja pokrenula posao je bila šta – plasirati organske obroke deci u vrtićima, domaća jela. Ali treba nešto da se promeni sistemski da bi ta hrana pojeftinila", kaže proizvođač organske hrane Vesna Bošković iz "Iz mamine kuhinje".

Za sada sistem podržavaju banke ali i država subvencijama.

"Ono što je razlika između konvencionalne i organske proljoprivrede je da se sredstva koja subvencionišu čak za 70 posto uvećavaju u odnosu na klasičnu proizvodnju. To znači, idu od 40 do 70 posto u zavisnosti od godine i tipa proizvodnje", rekao je Goran Đaković, urednik čaospisa Agrobiznis.

Tržište organske proizvodnje u Evropskoj uniji od 2010. do 2016. naraslo je sa 18 na 33 milijarde evra. U Srbiji površine zasada u tom periodu su se utrostručile.

Broj poljoprivrednika od 137 narastao je na preko 2.000, dok je izvoz oko 20 miliona evra. Trendovi su dobri, što pozdravljaju i bankari i stručnjaci.

"To je najteži oblik poljoprivredne proizvodnje uz najviše uslova i kriterijuma. I na drugoj strani se pokazalo da u Evropi, na koju odlazi 80 odsto srpske organske proizvodnje, postoji interes i tražnja za tim proizvodima", ističe Branko Greganović, direktor NLB banke.

"Vi imate podatak da je u svetu 1,2 odsto od ukupne poljoprivredne površine pod organskom proizvodnjom. U Srbiji je to 0,40", ukazuje profesorka Poljoprivrednog fakulteta Snežana Oljača.

Organski proizvodi su višestruko skuplji ali neuporedivo zdraviji. Srbija ima sve uslove za povećanje proizvodnje a proizvođači i da više zarade i bolje žive.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи