Gde su nam građevinci?

Država ove godine planira veća ulaganja – od modernizacije pruge, gradnje auto-puteva, do početka gradnje 20.000 stanova za bezbednosni sketor. Računa se da će to znatno ubrzati privredni rast i povećati zaposlenost. Međutim, pitanje je imamo li dovoljno radnika za sve te projekte?

U Srbiji je samo 14 učenika ove godine upisano na smer za zidara i to u građevinskoj školi u Beogradu. Za tesara nijedan, jer je zbog malog interesovanja smer ugašen. Kada završe mnogi odlaze u inostranstvo.

"Imamo slučaj od prošle godine gde nam je desetak montera suve gradnje koji su izašli iz škole svi su otišli u inostranstvo. Mi imamo nekoliko ljudi koji godinama borave u inostranstvu i dolaze kod nas da se  prekvalifikuju, dolaze iz Austrije, Holandije i Norveške najviše  zato što mi je potrebna diploma da bi tamo radili", kaže Dragana Radovanović, direktorka Građevinske škole u Beogradu.

U poslednjih desetak godina broj zaposlenih u građevini prepolovljen je na 50.000, u proseku imaju 50 godina, a zarađuju oko 300 evra.

"Nijedan građevinac se nije obogatio, nije mogao da kupi ni stan, a toliko napravio", kaže zidar Slaviša Dimitrijević.

"Ako govorimo o ideji jeftinih stanova svakako je dobra, nema šta. Pitanje kako je ostvariti, a da teret tog smanjenja cene ne padne na građevince koji su i ovako u relativno teškom položaju", kaže Novica Jančić, direktor građevinske kompanije "Noveko".

Trećina građevinskih kompanija više ne postoji.

Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije kaže da su naše firme pretežno orijentisane kao kooperanti podizvođači nekih firmi iz inostranstva, a dobar deo ide u Nemačku, Irsku, Španiju i Francusku.

Očekuje se da masovna stambena izgradnja omogući i povećanje zarade građevinarima za 10 do 15 odsto.

"Ono što mene realno brine, kad govorimo o projektu stanogradnje jeste koliko će naše građevinske kompanije biti u stanju da se organizuju. Poziv građevinarima kao što smo to nekada radili kod infrastrukturnih projekata je - udružite se - to je jedini način da zaista uspete da završite ove poslove", kaže resorna ministarka Zorana Mihajlović.

Procenjuje se da je Srbiji godišnje potrebno oko 25.000 stanova, a da više od 300.000 domaćinstava nema rešeno stambeno pitanje.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи