"Srbija za investitore bolja od Crne Gore, Makedonije i BiH"

Srbija je bolja za investitore od Crne Gore, Makedonije i Bosne i Hercegovine, a lošija u odnosu na susedne države koje su članice EU, pokazalo je istraživanje Američke privredne komore u Srbiji (AmČam) o poslovnom okruženju u Srbiji.

Najbolje su, kao i prošle godine, ocenjeni smanjenje deficita budžeta, manje administracije za pribavljanje građevinskih dozvola i reforma radnog zakonodavstva, ali im je ove godine dodat i početak reforme e-Uprave.

Predsednik Upravnog odbora Američke privredne komore u Srbiji Zoran Petrović izjavio je da je, prema ocenama investitora, ostvaren veliki uspeh u Zakonu o inspekcijskom nadzoru, izdavanju građevinskih dozvola i sistemu izvršenja, dok je sa druge strane, još mnogo posla preostalo u oblastima reformi javnih preduzeća, reformi javnih nabavki, efikasnosti pravosuđa, borbe protiv korupcije, i sive ekonomije.

Ove godine je, kako je dodao, nešto bolja situacija i na planu predvidivosti poreskog tretmana, jer je pet poreskih zakona došlo pred parlament.

"Vreme je da prebacimo u petu brzinu i da Srbiju napravimo boljim mestom za poslovanje i za život.. Smatramo da se sa boljom budžetskom situacijom stvara prostor da se rasterete troškovi rada, mislimo da je to mnogo važno za Srbiju", naglasio je Petrović na tradicionalnoj konferenciji Američke privredne komore u Srbiji "Peto prolazno vreme – reforme u petoj brzini".

Na konferenciji su predstavljeni rezultati godišnjeg istraživanja Američke privredne komore u Srbiji o zadovoljstvu i poverenju investitora i reformski prioriteti koje su kompanije članice komore i drugi predstavnici poslovne zajednice identifikovali kao ključne za ubrzanje reformskog procesa.

Zamenica izvršnog direktora Američke privredne komore u Srbiji Amalija Pavić je, predstavljajući rezultate istraživanja, istakla da je zadovoljstvo članica Američke privredne komore u Srbiji poslovnom klimom značajno bolje od prošlogodišnjeg i da je trend poboljšanja poslovne klime stabilan, iako postoji dosta prostora za unapređenje.

Pavićeva je istakla da je Srbija kao investiciona destinacija bolje ocenjena od zemalja regiona koje nisu članice EU, ali da je očekivano lošije ocenjena u odnosu na susedne države članice EU.

Hrvatska je, prema njenim rečima, ove godine značajno oborila svoj rejting kao investiciona destinacija, za šta je razlog slučaj "Agrokor".

Na rad inspekcija privrednici imaju manje zamerki nego prethodnih godina, ali inspektori imaju novi poroblem.

"Prosečna strost u inspekcijama je 54 godine, a u pojedinim imamo starost od 57 godina. To su ljudi na zalasku karijere, moramo da obratimo pažnju ko će ubuduće raditi u inspekcijama", ukazuje Ivan Bošnjak, državni sekretar Ministarstva državne uprave.

Od nedostatka radne snage strahuju i kompanije. Kažu da se to već događa, na primer, u Rumuniji i Bugarskoj.

"U Srbiji je nezaposlenost 10-11 odsto ali za najviše tri godine pričaćemo o nedostatku radne snage ne samo za vas u državi nego i za nas", rekao je Zoran Petrović.

Privrednici očekuju i uvođenje reda u poslovanje javnih preduzeća, manje sive ekonomije i korupcije, efikasnije pravosuđe. Ima napretka, kaže resorna ministarka Nela Kuburović.

"Jedan od primera je da je skraćena dužina trajanja donošenja odluke u prvostepenom postupku u privrednim sudovima. Prosek je 359 dana, znam da zvuči previše ali u prethodnom izveštaju je taj preriod bio blizu 600 dana, tako da pomaka ima", istakla je Kuburovićeva.

Istraživanje Američke privredne komore u Srbiji daje prikaz percepcije članstva komore o poslovnom okruženju u Srbiji, a sprovedeno je u periodu od jula do novembra 2017. godine.

Investitori poručuju da su glavne reforme koje bi doprinele novim investicijama smanjenje sive ekonomije, unapređenje efikasnosti pravosuđa i smanjenje korupcije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво