Sigurni kupci srpske šećerne repe u regionu

Evropska unija ukida kvote za proizvodnju šećerne repe što će neminovno povećati količine ovog slatkog korena ali i broj proizvođača u Uniji. Srbija u proseku godišnje proizvede oko tri miliona tona repe. Većina članica proizvodi više. To ne bi trebalo da nam napravi probleme, kažu upućeni, jer Srbija ima sigurne kupce u regionu.

Pero Latinović iz Bantskog Velikog Sela proizvodi šećernu repu već pet decenija. Sada je gaji na tridesetak hektara. Ne plaši se povećanja proizvodnje u Uniji.

"Mislim da ću proširiti setvu jer je šećerna repa do sada najisplativija od poljoprivrednih kultura", kaže Pero Latinović.

U Srbiji se godišnje proizvede i do tri i po miliona tona repe. Veliki srpski proizvođači kažu da je proizvodnja šećera u Uniji već povećana za 20 odsto što dovodi do pada cene i šećera i repe. Ipak, smatraju da ukidanje kvota ne bi trebalo da dovede do problema na domaćem tržištu.

"Jasno je da nas očekuje zaoštravanje konkurencije i borba za povećanje efikasnosti proizvodnje. Ključ opstanka i razvoja domaće industrije šećera je u unapređenju domaće poljoprivredne proizvodnje u vidu povećanja kvaliteta i prinosa šećerne repe, kao ključnog faktora za formiranje proizvodne cene šećera", saopštava kompanija "Sunoko".

Ove godine u Srbiji je pod repom oko 54.000 hektara. U odnosu na prošlu godinu, proizvodnja je manja za oko šest odsto. I pored toga Srbija ima količine za izvoz i to najviše u Hrvatsku.

"Količine koje smo izvezli u periodu od 2012. do 2016. su se kretale od 225 tona 2013. godine, do 99.000 tona 2016. Za prvih deset meseci ove godine, prema podacima Uprave carina, izvoz je iznosio 12.410 tona", navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.

Veljko Jovanović iz Sektora poljoprivrede Privredne komore Srbije navodi da se izvozi u zemlje CEFTE, a svega nekih dva odsto na ostala tržišta.

"Treba razmišljati o zemljama sa kojima imamo aranžmane kada je reč o carinama a mi imamo tu sreću da, pored EU, imamo ugovor o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Kazahstanom, Belorusijom, imamo neke ugovore i sa Turskom", kaže Veljko Jovanović.

I evropsko tržište šećera slobodno je od početka oktobra. Proizvođači u Uniji time su izloženi svetskoj konkurenciji, uključujući i proizvođače u Srbiji koji godišnje proizvedu oko 400.000 tona.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво