Ljajić: CEFTA je dostigla maksimum, mora da se menja

Srbija će sledeće nedelje na regionalnom CEFTA forumu koji se održava u Beogradu i zvanično predložiti da se način glasanja u ovoj organizaciji promeni i primeni model "konsenzus minus jedan", kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Ministar ocenjuje da je Centralnoevropski ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA) dostigao svoj maksimum, te da se mora menjati kako bi se olakšala trgovina među zemljama regiona. Cilj predloga srpske strane, kaže Ljajić, je da se izbegne dosadašnja praksa da jedna zemlja blokira drugu prilikom glasanja o važnim sporazumima.

Objašnjava da sve zemlje regiona, članice CEFTA, zajedno imaju udeo izvoza u BDP-u u visini od 26 odsto, a Srbija, kaže, ima najveće učešće od svih zemalja CEFTA, od oko 40 odsto.

Ljajić probleme u ovoj organizaciji ilustruje podatkom da samo između Beograda i Prištine postoji 21 carinska barijera, te da je zarad protoka roba i usluga neophodno menjati način rešavanja sporova u CEFTA.

"CEFTA je dostigla maksimum i mora da se ide korak više od toga da se građanima olakša trgovina ili će ova organizacija početi da stagnira. Mora i da se promeni način rešavanja sporova u njoj i sledeće nedelje ćemo o tome razgovarati na panelima u Beogradu", kaže Ljajić.

On objašnjava da sve članice CEFTA načelno podržavaju stav Beograda, ali da je potrebno i da se dogovor o načinu glasanja izmeni i konkretizuje, te "stavi na papir".

"Nema druge šanse za ekonomski razvoj regiona ako ne udružimo tržišta prema trećim zemljama. Moramo da se oslobodimo politike. Ekonomija ne može da čeka da se politika dogovara", napominje Ljajić.

Nijedna zemlja koja ima manje od 10 miliona stanovnika, ne može da se ekonomski razvija ukoliko njen udeo izvoza u BDP-u nije najmanje 50 odsto, ističe Ljajić.

Podaci Svetske trgovinske organizacije (STO) takođe pokazuju da je 75 odsto povećan izvoz među svim zemljama CEFTA u odnosu na pre deset godina kada je sporazum potpisan, napominje Ljajić za Tanjug.

CEFTA nedelja održava se od 21. do 24. novembra u Beogradu, a na panelima će govoriti ministri trgovine regiona i ekonomski eksperti, kako bi se odlučilo u kom smeru dalje treba da funkcioniše ova organizacija te kako da se reše postojeći sporovi među članicama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво