Građanima Srbije Nemačka najpoželjniji investitor

Građani Srbije vide Nemačku kao najpoželjnijeg investitora, pokazuju rezultati istraživanja "Percepcija nemačke privrede i investicija od strane građana Srbije". Ovakav stav ima čak trećina građana Srbije, a kao glavni razlog tome gotovo 40 odsto njih navodi ekonomsku, privrednu i industrijsku razvijenost Nemačke.

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman podsetio je na skupu u beogradskom hotelu Metropol da je u Srbiji prisutno oko 400 preduzeća iz ove zemlje i da su te kompanije uložile 1,8 milijardi evra i da zapošljavaju 35.000 ljudi.

"Ekonomska razmena između naše dve zemlje je centralni stub naših bilateralnih odnosa. Nemačka je na prvom mestu bilataralnih partnera Srbiji i angažman nemačkih investitora značajno doprinose ekonomskoj održivosti Srbije", rekao je Ditman i dodao da Nemačka vlada nastavlja da pomaže Srbij u procesu evropskih integracija.

Ambasador je pohvalio usvajanje zakona o dualnom obrazovanju jer, kako je rekao, to je važno za investitore koji planiraju da dođu u našu zemlju.

"Nadam se da ćemo uspeti da dovučemo još preduzeća iz Nemačke. Uslovi da bi došli još investitora u Srbiju je da politika da pozitivan znak za to ", rekao je Ditman.

Rusija, Kina, Švajcarska... dobile su manje "bodova" u istraživanju, ali su među građanima svakako poželjni investitori, pokazalo je istraživanje AHK koje je sprovedeno među 1.200 građana.

Takođe, rečeno je na skupu, imajući u vidu da mnoga istraživanja pokazuju da je Nemačka na mestu broj 1 željenih destinacija za život i rad, zanimljiv je podatak da građani Srbije u zamišljenom izboru između rada u Nemačkoj i rada u Srbiji kod nemačkog poslodavca, blagu prednost daju ostanku u zemlji.

"Nemačke kompanije rado posluju u Srbiji i dugoročno se angažuju kao pouzdan partner i kao odgovorni poslodavci. Zajedno radimo na tome da privučemo druga preduzeća da investiraju u Srbiji te da proširimo našu ekonomsku saradanju. Mi smo ne samo najveći investitori, mi smo dugoročno ovde prisutni, decenijama, i pouzdani smo i lojalni partneru u regionu", izjavio je ambasador Ditman.

A predsednik Nemačko-srpske privredne komore Ronald Zeliger ocenio je da su "građani Srbije i u ovom istraživanju pokazali da cene prave vrednosti i da im je stalo do jake privrede, efikasnog poslovanja i poštenog odnosa prema njihovom radu".

Građani Srbije, kako je ocenio Zeliger, koji je na čelu koncerna "Hemofarm", na prvom mestu ističu plate, uslove rada, usavršavanje i napredovanje, i sigurnost, kao najbitnije aspekte koji su im značajni, ukoliko bi radili kod nemačkog poslodavca.

Kao posebno zanimljivo Zeliger je istakao činjenicu da je više ispitanika reklo da ekonomiju, privredni i industrijski razvoj vide kao glavni faktor zbog kojeg žele da Nemačka bude investitor u Srbiji, a ne politiku niti državni i socijalni sistem.

Zeliger je naveo i da su Srbiji bitni inženjeri, stručnjaci i radnici koji kako kaže, treba da rade na sebi i da unapređuju jer će tako privući investitore.

"Perspektivna Srbija je najbolji podsticaj za investitore koji žele da dođu ovde", zaključio je predsednik Nemačko - srpske privredne komore.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво