Nadzemni krompir iz Guče

Novi svetski sistem proizvodnje mini-krompira u kontrolisanim uslovima, primenjuje se i kod nas, a taj način smanjiće uvoz semenskog krompira. U nekadašnjem Centru za krompir u Guči podignut je mrežarnik gde raste prva generacija bezvirusnog semena krompira po sistemu aeroponike.

Branje krtola krompira još nije viđeno u Srbiji, a i sistem aeroponika, koji podrazumeva hranjenje biljke iz vazduha primenjuje se u Guči. Više od hiljadu i po biljaka krompira nastalih od klice u laboratoriji, umesto iz zemlje, hranljivi rastvor dobijaju u vidu fine magle.

"Ima optimalni odnos hraniva, kiseonika, produžava joj se vegetacioni period, korenov sistem formira četiri-pet puta veću površinu nego u zemljištu. Sve to rezultira da se pojavi veliki broj stolona i veliki broj minikrtola", kaže dr Zoran Broćić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu.

Svaka biljka koja se hrani u kontrolisanim uslovima u mrežarniku, formira 15 do 20 krtola koje će se saditi u polju. Proizvođači krompira kažu da bi im dobar domaći semenski materijal bio od velike koristi.

"Ja sa bratom sejem nekih od 12 do 15 hektara. Imamo sigurno poverenje u to što kažu, sada videćemo dok sve to zaživi, da bude realno u procesu sejanja. Mislim da će za celu okolinu ovo značiti dosta", kaže Jovan Radovanović, poljoprivrednik iz Velesa.

Za jedan hektar potrebno je 60.000 mini-krtola, od kojih može da nastane od 15 do 20 tona semena. Cilj primene novih tehnologija značajan je na putu stvaranja bezvirusnog sadnog materijala.

"Ovde postoji ta tehnologija brzog umnožavanja što u laboratoriji u in vitro uslovima, što u plasteniku, sada je potrebno još da se sve u tom procesu zaštiti, da bude bezvirusno", kaže Drago Milošević, redovni profesor Agronomskog fakulteta u Čačku .

Za sada se u laboratorijskim uslovima u Guči radi na proizvodnji pet sorti krompira, a cilj je da se na taj način ponovo proizvodi sadni materijal i autohtone sorte, kao što je "mesečar".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
15° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се