Vlasnici Staklare: Stečaj štetan za radnike, poverioce i državu

Kompanija CPR "Impeks" koja je vlasnik "Srpske fabrike stakla" iz Paraćina saopštila je da će joj stečaj te fabrike naneti veliku štetu, ali i radnicima, poveriocima i državi.

"Odluka Višeg suda u Kragujevcu o uvođenju stečaja u ‘Srpsku fabriku stakla' težak je udar na tu fabriku, CPR ‘Impeks', ali i na ‘Srbijagas' i EPS ‘Snabdevanje' koji neće moći da naplate svoja potraživanja", navodi se u saopštenju.

Paraćinsku Staklaru je CPR "Impeks", koji se bavi prodajom naoružanja i vojne opreme, preuzeo 2015. godine od bugarske firme "Glas industri".

Viši sud u Kragujevcu je 20. septembra uveo stečaj u Staklaru sa obrazloženjem da ne izmiruje dospele obaveze.

Staklara ima 825 radnika koji su juče organizovali protest jer smatraju da je stečaj uveden kako bi se uništila fabrika.

Staklara je, kako je navedeno u saopštenju CPR-a, "preuzeta sa dugom, prijavljenim i neprijavljenim potraživanjima od 95 miliona evra, u predstečajnom stanju, sa zapuštenom proizvodnjom i potpuno izgubljenim tržištem", a od tada je razdužena za 77 miliona evra.

"Srpska fabrika stakla u septembru radi u tri smene, dnevno proizvodi 185 tona staklenih proizvoda, što je na mesečnom nivou 5.500 tona u vrednosti 1,6 miliona evra. U izvoz ide 70 odsto proizvodnje. Vratili smo se na tržište Srbije ali i na tržišta Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Grčke, Bugarske, Mađarske i Italije", naveo je direktor CPR "Impeksa" Petar Crnogorac.

Istakao je da svaki dan iz fabrike izlazi najmanje petnaest šlepera proizvedene robe i da je zbog povećane proizvodnje uvedena i treća smena.

"Nazirao se konačno kraj fabričkim mukama i vrlo blizu je bila situacija da prodaja pokrije sve svoje mesečne troškove i fabrika konačno ispliva na površinu. Zbog toga je i nerazumljiva odluka suda da uvede stečaj u fabriku, iako je pre samo tri meseca isti sud doneo potpuno suprotnu odluku, a u međuvremenu se stanje u fabrici značajno promenilo na bolje", naveo je Crnogorac u saopštenju.

Po njegovim rečima, posle uvođenja stečaja počela je da pada proizvodnja u Staklari a prodaja i izvoz su potpuno zaustavljeni.

"S mukom stvoreno poverenje domaćih i stranih kupaca je potpuno narušeno i pitanje je da li će se ikada vratiti. Stečaj fabrike će se negativno odraziti i na sve domaće proizvođače vode, sokova, alkoholnih pića, konzervne industrije", ocenio je Crnogorac.

Smatra da je pozadina uvođenja stečaja namera grupe ljudi koji, kako je naveo, "u želji da otmu fabriku mesecima podrivaju njenu ekonomiju, protiv kojih su još pre dva meseca podnete krivične prijave specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal".

Crnogorac je zatražio da predsednik Srbije Aleksandar Vučić "da nalog državnim bezbednosnim službama da tačno identifikuju i utvrde sve uzroke i činjenice koje su dovele nerazumne i katastrofalne sudske odluke o uvođenju stečaja u Staklaru".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи