Izostalo pojeftinjenje goriva na benzinskim pumpama

Sivo naftno tržište je gotovo iskorenjeno. Zahvaljujući stalnoj kontroli goriva, takozvanim markiranjem, od 2015. godine u legalne tokove vraćeno je 250.000 tona derivata, od čega je državni budžet prihodovao 125 miliona evra. Međutim, vozači su i dalje nezadovoljni, jer je izostalo očekivano pojeftinjenje goriva na pumpama, za šta je bilo uslova, posebno proteklih meseci.

Kontrola obuhvata proizvodnju, transport, uvoz i promet nafte i derivata. Od početka godine od 3.700 uzoraka uzetih u rafineriji, skladištima, baržama, cisternama i pumpama, samo u osam slučajeva nađeni su derivati kojima se nije znalo poreklo. Od februara se kontrolišu i rezervoari vozila korisnika i tu su podnete prve prekršajne prijave.

"Tu imamo 28 negativnih uzoraka kod krajnjih korisnika, s tim što to mogu biti i uzorci koji na kraju neće biti procesuirani na sudu, biće oslobođeni ukoliko je reč o subjektima koji su tankali, sipali gorivo van Republike Srbije. Oni to moraju dokazati na sudu", navodi Slaviša Petković iz Republičke tržišne inspekcije.

U suzbijanju nelegalne trgovine derivatima pored tržišne ispekcije, policije i carine, uključena je i Poreska uprava.

"Možemo da kažemo da je 125 miliona evra finansijski efekat koji smo imali u protekle tri godine. S tim što za 2017. godinu takođe imamo porast uplate od akciza i značajan porast markiranih količina", ističe Snežana Ristić iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Na srpskom tržištu, pored domaćih prometnika, posluju i značajne evropske naftne kompanije.

"Po mojoj proceni imamo jedno konkurentno tržište, gde je uvoz derivata slobodan, gde se cene derivata takođe slobodno formiraju, gde imate mogućnosti da za velike potrošače, velike kupce derivata nafte u Srbiji dogovarate ili pregovarate uslove prodaje i trgovine", kaže Ljubinko Savić iz Odbora za energetiku PKS.

U regionu, po ceni dizela Srbija je na samom vrhu lestvice, a benzina u sredini. Prema oceni stručnjaka, ima prostora za sniženje maloprodajnih cena.

"Konkurencije nema, dakle kada je reč o cenama derivata, konkurecije ima samo po broju pumpi. Imamo 1.400 pumpi, ali gotovo da su identične cene na svim pumpama. Umesto da je u međuvremenu došlo do pojeftinjenja za skoro 15 dinara, s obzirom na nikada nižu vrednost dolara u odnosu na evro i nikada jači dinar, došlo je do poskupljenja", ukazala je novinarka Politike Jasna Petrović Stojanović.

Litar goriva u Bosni i Hercegovini u proseku je jeftiniji za 30 dinara nego kod nas, a u Makedoniji čak 50. Zbog suzbijanja šverca derivata nadležni najavljuju pojačanu kontrolu u pograničnim mestima.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
28° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи