Banke i nezadovoljni klijenti različito o odluci suda

Prošle nedelje jedna sudska odluka kojom je naloženo da banka plaća premiju osiguranja za stambene kredite osigurane kod nacionale korporacije, a ne klijent još više je ušančila stavove banaka i korporcije s jedne i nezadovoljnih klijenata s druge strane. Jedino što se menja je sudska praksa. Dok se građani zaduženi stambenim kreditima nadaju da će biti sve više presuda u njihovu korist i Nacionalna korporacija priprema kontratužbe.

Umesto na šalterima banaka klijenti zaduženi sa stambenim kreditima osiguranim kod nacionlne korporacije sve više su na šalterima sudova. Saša Dević koji ima osiguran stambeni kredit kaže da je prilikom sklapanja ugovora doveden u zabludu je nije znao šta potpisuje.

"Mi smo u bankama kao kliejenti informisani od strane referenta koji su bili needukovani verovatno svesno da smo mi osigurali kredit, da praktično mi plaćamo osiguranje kod Nacionalne korporacije. To je trebalo da stoji u opštim usllovima poslovanja banke koji je trebao da bude sastavni deo ugovora. Nijedan klijent nije dobio opšte uslove poslovanja banke i ja sam se 14 puta obraćao banci da bi dobio polisu ugovora koju sam platio", kaže Saša Dević.

U Nacionalnoj korporaciji kažu da su klijenti čiji su stanovi osiguarni dobijali nižu kamatu što je bilo u skladu sa zakonom što ne može da predstavlja štetu za korisnike. Naprotiv šta ako se naloži da klijenti vrate razliku u kamatama koju su plaćali po nižoj stopi.

"Korisnici osiguranih stambenih kredita, otplaćuju svoje obaveze po značajno nižim kamatnim stopama, zbog čega na duži vremenski period i ostvaruju značajne finansijske koristi u višestruko većem iznosu od iznosa naplaćene premije", navode u Nacionalnoj Korporaciji.

U Udruženju banaka žele da stave tačku na kako kažu apsurdne odluke sudova posebno o povraćaju premija. Smatraju da je nedopustivo da neko posle osam godina jednostrano raskida ugovor zbog toga što mu se nešto ne sviđa.

"Temelj na kojem počiva pravni sistem je ugovor i vi ako poništite ugovor, ako ga obesmislite, vi urušavate čitav pravni sistem, sigurnost koju imate u bilo kom poslovnom aranžmanu", kaže Veroljub Dugalić, sekretar Udruženja banaka Srbije.

"Nema narušavanja pravnog sistema nema ni raskida ugovora. Vraćanjem i premija ostaje na snazi. Samo će taj trošak biti trošak banke a ne trošak klijenta s obzirom na veliki benefit koje su banke dobile", kaže Jelena Pavlović iz udruženja CE HA EF.

U Udruženju klijenata CE HA EF smatraju da je Nacionalna korporacija stopostotni jemac banci da će joj u slučaju nemogućnosti otplate kredita klijenata štetu nadoknaditi Nacionalna korporacija odnosno država Srbija.

"Radi se o jednoj nepoštenoj ugovornoj odredbi a sve odredbe prema zakonu o zaštiti potrošača su ništavne", kaže Jelena Pavlović.

Kako nezvanično saznajemo Nacionalna korporacija pokreće na destine krivičnih prijava protiv klijenata kojima su oduzeti stanovi zbog prestanka otplate kredita uglavnom u švajcarcima.

Kako korporacija osigurava 75 odsto vrednosti osigurane nekretnine to nije dovoljno da se pokrije razlika između vrednosti kredita i prihoda od prodaje stana pa se tužbom želi nadoknada razlike.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво