Minimalna cena rada biće povećana na 143 dinara

U Vladi Srbije članovi Socijalno-ekonomskog saveta dogovorili su se da minimalna cena rada za narednu godinu bude povećana na 143 dinara, saznaje RTS. Ona sada iznosi 130 dinara. Minimalnu zaradu od 22.620 dinara u Srbiji sada prima oko 350.000 radnika.

Socijalno-ekonomski savet Srbije odlučio je da će minimalna cena rada u narednoj godini biti viša za 10 odsto i iznosiće 143 dinara po radnom času bez poreza i doprinosa.

Socijalni partneri su se saglasili da postoji potreba za povećanjem minimalne cene rada, a uvažavanjem argumenata svih strana došlo se do usaglašavanja iznosa, koji je između zajedničkog predlog Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS "Nezavisnost" od 154 dinara i 139 dinara, koliko je predlaga Unija poslodavaca Srbije. 

Socijalno-ekonomski savet je prihvatio predlog ministra finansija Dušana Vujovića, koji je objasnio da postoji prostor u budžetu da se minimalac poveća za deset odsto.

Ministar finansija Dušan Vujović je obećao da će insistirati na fiskalnoj neutralnosti odluke po budžet Srbije. 

Socijalno-ekonomski savet je posle nekoliko godina, u kojima je odluku o iznosu minimalne cene rada donosila Vlada Srbije, odlučio o njenom povećanju usaglašavanjem argumenata svih socijalnih partnera, što je značajno i za jačanje socijalnog dijaloga. 

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković precizirao je u izjavi Tanjugu da će odluka Saveta biti u formi predloga upućena Vladi Srbije.

Kako kaže Atanacković, od ministra Vujovića su dobili obećanje da, s druge strane, neće biti novih opterećenja za privredu.

"U narednoj godini poslodavci će imati isto opterećenje, a zaposleni će dobijati više. Ministar je obećao da će na taj način da postupi, da će budžet u narednoj godini ostati neutralan odnosno da se neće povećavati rashodi po tom osnovu", rekao je Atanacković za RTS.

To znači da će neoporezivi deo, koji je sada 11.600 dinara, biti veći, a koliko - u Vladi još preračunavaju. Sindikati su u pregovore krenuli tražeći gotovo dvostruko veći iznos od onog koji su dobili.

Predsednik UGS "Nezavisnost" Zoran Stojiljković rekao je Tanjugu da je sednica bila posvećena utvrđivanju minimalca i da je malo duže potrajala rasprava pošto su svi iznosili različite argumente, ali da su svi bili za to da se minimalac poveća.

"Mi smo bili za to da se minimalac poveća na 154 dinara, u jednom trenutku je predlog bio prihvaćen od poslodavaca – ako dođe do značajnijeg povećanja neoporezivog dela zarade. Argumentacija Vujovića je bila da 'fiskalno neutralno povećanje' ne može da izdrži do tog stepena povećanje i da je održivo, kako smo se dogovorili, da ono bude za deset odsto, odnosno na 143 dinara", rekao je Stojiljković.

Kaže da, ipak, sindikati nisu zadovoljni tolikim povećanjem pošto je minimalna mesečna plata onda oko 200 evra, s obzirom na to da je oko 350.000 onih koji rade za minimalac, odnosno svaki peti zaposleni.

"Za 10 odsto je veći nego ranije, s jedne strane to nije malo s obzirom na to da je u proteklih pet godina minimalna cena rada povećana za 15 dinara. S druge strane i sa tim povećanjem, to je daleko ispod minimalne potrošačke korpe, to je oko 200 evra, od toga se ne da iole pristojno životi", naveo je Stojiljković. 

Kaže da sada slede razgovori i o povećanju zarada u javnom sektoru.

Kada je reč o povećanju neoporezivog dela zarada, Stojiljković navodi da danas nije bilo preciznih računica i podataka za to povećanje i da očigledno Ministarstvo procenjuje da nema nekog naročitog prostora za to, a da se ostane na fiskalno neutralnoj poziciji odnosno bez značajnijih gubitaka za budžet, kao i ni za značajnije olakšice za preduzetnike i oslobađanje od parafiskalnih nameta.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je Tanjugu da je ta sindikalna organizacija zadovoljna povećanjem minimalca na 143 dinara i da je posle dužeg perioda došlo do značajnijeg uvećanja minimalne cene rada.

"To stvara zadovoljstvo među našim članovima pošto je došlo do kvalitetnijeg pomaka povodom minimalca. Očekujemo da će taj pomak biti nastavljen i kada su u pitanju plate u javnom i realnom sektoru", naveo je Orbović.

Kaže da je, takođe, važno što je prvi put posle dužeg vremena SES, uz saglasnost sve tri strane, došao do zajedničkog zaključka.

"U prvom momentu naša cena je bila 154 dinara, poslodavci su imali zahtev 139 dinara, a vlada 140 dinara i našli smo se na 143 dinara", naveo je Orbović.

Od prvog januara iduće godine, minimalac će biti veći za 2.202 dinara i dostići 24.822 dinara. Na godišnjem nivou to je oko 26.500 dinara više.  

"Svesni smo činjenice da je i tako mala minimalna zarada jedna stvar u Beogradu a druga u Crnoj Travi ili Trgovištu. Postoje ozbiljne indicije da će se to teško plaćati, a mi ne želimo da umiremo u lepoti već da nešto realno omogućimo", napominje Zoran Stojiljković. 

Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije čine predstavnici Vlade, reprezentativnih sindikata i poslodavaca.

Rok za utvrđivanje minimalne cene rada za narednu godinu bio je 15. septembar, a ova cena će važiti od 1. januara.

Minimalna cena rada po satu je od početka ove godine povećana sa 121 dinar na 130 dinara.

Minimalnu mesečnu zaradu od 22.880 dinara u Srbiji prima oko 350.000 radnika.

U prethodnih pet godina, minimalac je povećan za 15 dinara.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво