Vujović: Ne zadužuje se država za EPS, pare idu za budžet

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da pad proizvodnje struje u EPS-u u prvom kvartalu ove godine nije nešto što je neko želeo, već da se to desilo zato što su se dogodile razne promene, između ostalog, kako je rekao, bilo je i loše vreme.

Vujović kaže da toliki pad proizvodnje u EPS-u nije normalan, a odgovarajući u Skupštini Srbije na kritike opozicije zbog novog zaduživanja države za EPS, rekao je da 172,6 miliona evra zajma od Međunarodne banke za obnovu i razvoj neće dobiti EPS, nego budžet Srbije.

"Ne dobija EPS pare nego budžet za sprovođenje programa restrukturiranja", izričit je bio Vujović u vezi s potvrđivanjem sporazuma o 172,6 miliona evra zajma od Međunarodne banke za obnovu i razvoj.

Napomenuo je da se Srbija u tom slučaju zadužuje po kamatnoj stopi od 0,7 odsto, a da ona obično iznosi 6,7 odsto, zaključivši da će Srbija platiti šest puta jeftiniji zajam, a od njega će vraćati i neke kredite.

Zajam po tako povoljnim uslovima, kako je rekao, Srbija je dobila jer se pokazala kao dobar partner Svetskoj banci, a što mnoge zemlje ne mogu da priušte.

Uostalom, primetio je, Svetska banka ulaže sredstva samo tamo gde je sigurna da će ona biti utrošena na pravi način.

Govoreći o stanju u budžetu, ministar je rekao da imamo 600 miliona manji deficit, te da je javni dug od početka godine smanjen za 650 miliona evra.

"Nije tačno da se zadužujemo i da pare nestaju"

Javni dug Srbije se u poslednje dve i po godine uvećao svega dve milijarde evra, izjavio je ministar finansija Dušan Vujović navodeći da je na početku sprovođenja reformi 2015. iznosio 22,2 milijarde, a danas je 24,1 milijardu evra. 

"Od kada smo počeli da sprovodimo reforme, od 1. januara 2015. godine, povećanje javnog duga je svega dve milijarde evra. Nemojte da stvaramo u javnosti utisak da se neko zadužuje, a pare nestaju. To je apsolutno netačno", rekao je Vujović u na kraju skupštinske rasprave. 

Odgovorajući na kritike opozicije zbog novog zaduživanja, Vujović kaže da Vlada drži likvidnost striktno pod kontrolom, a da se zadužujemo samo koliko moramo, te da smanjujemo trošak zaduživanja. 

"Radimo sve što možemo da smanjimo zaduženje i počinjemo da smanjujemo učešće duga u BDP i to ćemo nastaviti dok ne dođemo do održive putanje i vrlo skoro, nadam se, bićemo zemlja za ugled svima u regionu i Evropi", poručio je Vujović.

Naveo je da rezultati sa kraja aprila pokazuju da je budžet u blagom suficitu. 

"Možda ćemo imati blagi deficit u maju, ali sve zajedno se nalazimo oko 50 do 60 milijardi ispred plana koji smo zajedno sa MMF planirali", rekao je Vujović. 

Precizirao je da je to znači da su naše potrebe za finansiranjem pola milijarde evra manje, te da to odgovara cifri smanjenja duga.

Ministar kaže da je javni dug 31. decembra 2016. izbosio 24,8 milijarde evra, a 30. aprila ove godine dug je 24,1 milijardi evra. 

Navodeći da je predloženo potvrđivanje oko 180 miliona evra zajma od Međunarodne banke za obnovu i razvoj predviđeno za podršku budžetu, Vujović kaže da je u odnosu na druge kredite čija je kamata nešto ispod šest odsto, ovde reč o zajmu na 20 godina uz kamatnu stopu svega 0,7 odsto. 

"To je 10 puta bolje nego što smo po komercijalnim uslovima dobijali za te kredite i to su ogromne uštede", kaže Vujović.

Time se postiže da Srbija dobija od Svetske banke najpovoljnija moguća sredstva na 20 godina otplate, rekao je ministar navodeći da Svetska banka ima ograničena ukupna sredstva, a posebno sredstva koja se daju za podršku budžetu.

Kaže da se sve zemlje u Evropi bore za dobijanje tih sredstava, te da je Srbija dobila četiri do pet puta više sredstava nego druge zemlje jer se pokazala kao ozbiljan sagovornik koji ono što napiše u reformama i sprovede. 

"To je ogromno priznanje. Imamo 1,6 milijari evra obećanih sredstava Svetske banke za trogodišnji program, a zemlje koje su pet puta veće imaju 500 miliona, tri puta manje od nas. To su slobodna sredstva za koja se svi bore", istakao je Vujović. 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се