Potražnja za luksuznim stanovima, lokacija prioritet

Višegodišnji pad prometa stanova i kuća zabeležen je i u protekloj godini. Međutim, u isto vreme je znatno porastao broj plasiranih stambenih kredita i prodaja novih kvalitetnih stanova.

Prema podacima Poreske uprave prošle godine prodato je oko 10 odsto manje stambenih nekretnina nego u 2015. godini i oko 20 odsto manje nego u 2014. godini. Smanjena je prodaja u celoj Srbiji i u Beogradu.

Dok se starije kuće i stanovi u manjim mestima slabo prodaju, nekoliko novih stambenih naselja u prestonici je rasprodato i pre završetka.

"Počeli smo da gradimo naš objekat u januaru 2016. a planirani završetak radova je za 18 meseci, to znači u julu ove godine. Već smo na 80 odsto izgrađenosti, prodali smo 85 posto objekta već prilikom izgradnje", kaže Nevena Milić, direktorka prodaje projekta "San siti".

Velika je potražnja za kvalitetnim luksuznim stanovima na dobrim lokacijama.

"Pre svega to podrazumeva upotrebu materijala koji su ekološki prihvatljivi, koji nemaju negativne karakteristike i upotrebu najboljih projektantskih rešenja. Ovo je prvi objekat koji je koristio prednapregnute ploče koje daju konstrukcijske prednosti u izgradnji objekata... Zatim, veća trajnost, manja upotreba, bolje seizmičke karakteristike objekata", objasnio je Miloš Vasiljević, građevinski inženjer "Energo grupe".

Za stanogradnju su zainteresovani i strani investitori kojih je oko 20 odsto. Neki čak imaju i veći profit nego što su očekivali.

"Pojedine stanove kupuje možda jedan posto populacije tako da ne treba gledati prosečnu kupovnu moć ili prosečnu platu od 400 ili 500 evra za stanove u zgradama koji koštaju i po 2.000 evra po kvadratu. To ne kupuje neko ko ima 400 evra platu, kupuje onaj jedan posto najbogatijih", rekao je Nebojša Nešovanović iz Međunarodne konsultantske kuće "Džons Lang Lasal".

Dodaje da trenutno oni koji grade imaju veći profit od očekivanog zbog toga što prodaju po 20 ili 30 procenata višim cenama nego što su inicijalno kalkulisali.

Prošle godine su banke u Srbiji u stambene kredite plasirale 250 miliona evra.

"Možemo da kažemo da je nakon nekoliko godina stagnacije 2016. donela značajno povećanje tržišta stambenih kredita u odnosu na 2015. i 2014. Povećanje i u broju i u iznosu plasiranih kredita iznosi čak 40 procenata, kako na samom tržištu tako i u slučaju naše banke", kaže Darko Popović, član Izvršnog odbora Banke Inteze.

Jedan od glavnih razloga za to su, ističe, niske kamatne stope.

"Dosta ljudi koji su do sada držali novac u bankama odlučuje da taj novac uzme iz banaka i kupi nekretnine i da štedi ili investira na taj način", dodaje Popović.

Do sada je kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita osigurano oko 90.000 stambenih kredita vrednih preko tri milijarde evra.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи