Raspad "Tošibe" na horizontu?

U korporaciji "Tošiba", ponovo rasprodaja imovine i smene na vrhu. "Tošiba" se povlači iz gradnje nuklearnih centrala i ulazi u težak period, u kojem će se boriti za opstanak.

Japanski mediji javljaju da će uzdrmana korporacija "Tošiba" na kraju fiskalne 2016, koja se završava 31. marta ove kalendarske godine, verovatno ponovo zabeležiti gubitak i izgubiti platežnu sposobnost.

Osnovni uzrok za loš bilans korporacije će biti gubitak od šest milijardi dolara, koji je zabeležila "Tošibina" podružnica u SAD koja se bavi projektovanjem i izgradnjom nuklearnih centrala.

Generalni direktor Šigenori Šiga, koji je pre stupanja na tu najvišu dužnost upravo bio šef "Vestinghausa", američkog proizvođača nuklearnih centrala koji je pre oko deceniju prešao u vlasništvo "Tošibe", najavio je da će podneti ostavku.

Rukovodstvo "Tošibe", čije deonice već imaju status "smeća", grozničavo radi na tome da rasproda što više imovine kako bi pokrilo gubitak, koji se ispostavio većim nego što se očekivalo, i tako izbeglo pad u nesolventnost.

Međutim, do kraja fiskalne godine za tako nešto nema dovoljno vremena, smatraju stručnjaci.

Klizanje "Tošibe" počelo je kada je 2015. godine izašlo na videlo da je preduzeće, ne bi li održalo visoku cenu deonica, falsifikovalo svoje poslovne rezultate u periodu od 2008. do 2014. godine, "naduvavši" profit za blizu dve milijarde dolara.

Te godine je kompletno rukovodstvo bilo prisiljeno na ostavku, a pod lupom tužilaštva su se našla i tri prethodna menadžerska tima.

Jedan od stubova srednjoročnog plana za restrukturiranje i oporavak nakon tog skandala je upravo bilo oživljavanje nuklearne komponente u poslovanju "Tošibe", koja je posle nesreće u Fukušimi 2011. godine pretrpela nokaut udarac – korporacija je verovala da će joj sadašnje, naprednije tehnologije i podrška japanske vlade, koja je poslednjih godina usmerila snage na reklamiranje i prodaju reaktora koje prave japanske kompanije u inostranstvu, omogućiti da do 2030. godine u svetu proda oko 45 energetskih postrojenja tog tipa.

Od toga, međutim, neće biti ništa, jer je korporacija u petak saopštila da se u potpunosti povlači iz biznisa izgradnje nuklearnih centrala.

Razlog je, čini se, to što joj, umesto bitke da ponovo ostvari rast, predstoji gorka borba za opstanak.

Borba za goli opstanak

"Tošiba" je formirana pre osam decenija, spajanjem dva preduzeća koja su osnovana još krajem 19. veka, tako da se njena istorija praktično može pratiti oko 140 godina unazad.

Sadašnje ime je formalno usvojila 1978. godine, a do početka dezintegracije, pre nešto više od godinu i po dana, na svom platnom spisku je imala oko 210.000 stalno zaposlenih radnika, te se pored proizvodnje kompjutera i električnih aparata za domaćinstvo, bolnice i vojsku, bavila i izradom hemikalija i konstrukcijom liftova, turbina i nuklearnih reaktora.

"Tošiba" je decenijama bila jedan od lidera elektronske industrije u Japanu, i kada su u pitanju inovacije i obim prodaje. Ona je prva u Zemlji izlazećeg sunca proizvela frižider, veš-mašinu i mikrotalasnu peć i, kao takva, uživa posebnu naklonost građana.

Međutim, od početka ovog veka, kao i drugi proizvođači tehnike u Zemlji izlazećeg sunca, "Tošiba" se suočava sa žestokom konkurencijom kompanija iz Južne Koreje, Tajvana i iz Kine. One su u znatnoj meri smanjile, a u nekim slučajevima i prevazišle dotadašnji tehnološki zaostatak u odnosu na Japan, a električne uređaje proizvode po nižim cenama od svojih japanskih konkurenata.

Naročito se pogubnim po japanske elektronske gigante pokazalo ogromno ulaganje u skupi razvoj TV ekrana visoke rezolucije. Oni su u Japanu u potpunosti izneverili očekivanja vezana za profitabilnost i u protekloj deceniji konstantno proizvodili gubitke, uvlačeći kompanije koje ih prave dublje u blato.

"Tošibu" je teško pogodila i nesreća u Fukušimi, koja je dovela do zatvaranja nuklearnih centrala širom zemlje i moratorijuma na izgradnju novih nuklearnih postrojenja, jer je ona najveći japanski proizvođač reaktora i opreme za nuklearne centrale i čak poseduje udeo u nekoliko rudnika uranijuma u Aziji i Africi.

Zbog svega toga, "Tošiba" je u poslednjoj deceniji počela da beleži ogromne gubitke, što je njeno rukovodstvo navelo na nezakonito prekrajanje poslovnih knjiga.

A kada je taj skandal otkriven, korporacija je prisiljena na prestrukturiranje i prodaju više fabrika i brendova: svoju kompaniju za proizvodnju medicinskih uređaja u Japanu prodala je "Kanonu", fabriku kristalnih displeja u Singapuru ustupila tajvanskoj kompaniji "AU Optroniks", a licencu za proizvodnju televizora za potrebe američkog tržišta predala je takođe tajvanskoj kompaniji "Kompal".

Sada iz "Tošibe", koja ima drugi najveći udeo na svetskom tržištu memorijskih čipova, najavljuju prodaju velikog dela proizvodnje tih važnih komponenti, ali i deljenje preduzeća za razvoj i proizvodnju poluprovodnika, koje je, skupa sa segmentom koji radi na razvoju nuklearne tehnologije, trebalo da bude okosnica korporacije nakon procesa prestruktuiranja koji je počeo 2015.

Najavljuje se i prodaja nekretnina, u šta je uključena i bolnica u Tokiju.

Osim toga, kao što je pomenuto, "Tošiba" će se povući i iz izgradnje nuklearnih centrala i fokusirati na njihovo projektovanje, što predstavlja dalje teško urušavanje jezgra te korporacije, zbog čega u Japanu neki ekonomski komentatori već govore o tome da je njen opstanak ozbiljno ugrožen.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
24° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара