Obezbeđeno stabilno poslovanje "Petrohemije"

Skupština je juče usvojila i Zakon o pretvaranju duga "Petrohemije" u javni dug. Time je država preuzela 105 miliona evra duga pančevačke fabrike prema NIS-u. Taj dug će biti isplaćen iz budžeta u šest rata, do juna 2019. godine.

Polovina starih nagomilanih dugova "Petrohemije" bila je prema NIS-u, tako da je dogovor Vlade sa Naftnom industrijom rešio i najveći problem pančevačke hemijske fabrike.

"Od 254 miliona evra prihvatili smo da 105 miliona evra preuzme Republika Srbija, kamate u iznosu od 71 milion evra će biti otpisane, dok će 78 miliona evra NIS konvertovati u kapital", kaže ministar energetike Aleksandar Antić.

Najvažnije je što je sa NIS-om postignut i dogovor o snabdevanju sirovina bez kojih "Petrohemija" ne može da radi.

"NIS, aktivno sa Vladom Srbije, učestvuje u pronalaženju modela za dostizanje nivoa održivog poslovanja 'Petrohemije'. Postignut je dogovor o dugoročnoj isporuci primarnog benzina u količinama koje će obezbediti nesmetan rad 'Petrohemije' i po cenama koje su u skladu sa tržišnim uslovima", navode u Naftnoj industriji Srbije.

"Petrohemija" je među 10 najvećih izvoznika u zemlji, a cilj je da se nađe dobar strateški partner.

"Da se tamo investira u neke pogone da bi i bili dovedeni do nivoa nekih konkurentskih kompanija iz Evrope i da bi samim tim mogli da zaokruže svoju proizvodnju. Da sa tim sistemom polufabrikata i drugih proizvoda koji su izvozni artikli zaista bude profitabilna kompanija", kaže Jelica Putniković, urednica Balkan magazina.

"Kada uzmemo u obzir da je 'Petrohemija' 2015. završila sa dobiti od 21 milion evra, 2016. sa 59 miliona evra, mislim da 'Petrohemija' ima sada pred sobom jednu stabilnu budućnost", istakao je Antić.

Već u januaru za "Petrohemiju" će biti spreman unapred pripremljeni plan reorganizacije, u okviru kojeg će fabrika sa poveriocima rešiti i ostala dugovanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом