Raste broj preduzetnika koji pokreću sopstveni biznis

U ovoj godini, koja je proglašena godinom preduzetništva, do oktobra je otvoreno 11.000 preduzetničkih radnji više nego što je zatvoreno. Od 16 milijardi dinara koje je Vlada namenila za preduzetništvo, dodeljeno je devet i po.

Reč preduzetnica u godini preduzetništva, daleko se čula. Mnoge su bile odlučnije da se oprobaju na tržištu, ohrabrene podrškom u javnosti.

U Udruženju poslovnih žena, kažu da rado čekaju sledeću godinu i Zakon o mikrofinasiranju, jer su žene uglavnom vlasnice malih preduzeća.

Sanja Popović Pantić iz Udruženja poslovnih žena kaže da su na opštinskom i gradskom nivou sporadično postojali programi koji su podržavali žensko preduzetništvo.

"Pre svega smatramo da je važno podržati održivost biznisa, ne toliko samo nastajanje, koliko da se u zaista teškim tržišnim uslovima postojeći biznisi održe, ako je moguće i prošire, internacionalizuju svoje poslovanje", kaže Popović Pantićeva.

Od 16 milijardi dinara koje je Vlada namenila u godini preduzetništva, dodelila je devet i po. Konkurisalo je više od dvanaest i po hiljada početnika u poslovanju, lokalnih samouprava i klastera.

"Prema broju prijava veliko je interesovanje, a najveće je bilo za programe samozapošljavanja NSZ-a, međutim jako veliko interesovanje je bilo i za razvojne faze, koje konkretno sufinansiraju nabavku opreme", ističe pomoćnica ministra privrede za mala i srednja preduzeća Katarina Obradović Jovanović.

Kada svedu račune, preduzetnici su u proteklih jedanaest meseci bili zadovoljni brzinom izdavanja građevinskih dozvola, inspekcijskim nadzorom i e-upravom koja je poslala radnu knjižicu u zaborav, pokazala je anketa USAID-a. Najveća zamerka je što i dalje plaćaju parafiskalne namete.

"Prema onome što su rekli srpski privrednici, 82 odsto finansiranja dolazi iz sopstvenog džepa, a čak 68 odsto privrednika uopšte ne koristi eksterne izvore finansiranja. To ukazuje da su veoma oprezni kada je reč o širenju posla, pa samim tim i otvaranje novih radnih mesta", ukazuje direktorka USAID projekta za bolje uslove poslovanja Dragana Stanojević.

U Ministarstvu privrede najavljuju rešenja.

"Ono što nas sledeće godine očekuje jeste intenzivnija saradnja sa bankama, kako bi na tržišnim principima i korišćenjem sredstava koji postoje raspoloživi kroz programe EU ili neke druge načine finansiranja mogli da ponude bolje uslove kreditiranja", rekla je Katarina Obradović Jovanović.

Dve banke će, od naredne godine, nuditi start-ap kredite, najavljuju u resornom ministarstvu. Velika očekivanja imaju i od konkursa za sufinanasiranje proizvodnih programa i nabavku opreme u kome će dodeliti i najviše novca.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара